UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İran’da Madende İşçi Katliamı

İran’da bir maden ocağında, yerin 1200 metre altında meydana gelen patlamada 35 maden işçisi yaşamını yitirdi. Patlamanın meydana geldiği Zamestanyurt kömür madeni ocağı, İran’ın Kuzeyindeki Gülistan eyaletinde bulunuyor.

Çarşamba günü metan gazı sıkışması sonucu meydana geldiği ifade edilen patlamanın ardından, 40’tan fazla madencinin madende mahsur kaldığı ifade ediliyor. Kurtarma çalışmaları sonucu 6 işçi sağ olarak kurtarıldı. Mahsur kalan diğer madencilerin kurtarılabilmesi için çalışmalar, yayılan metan gazı nedeniyle güçlükle yürütülüyor. 500’den fazla işçinin çalıştığı maden ocağındaki patlama, vardiya değişimi sırasında gerçekleşti.

İran’da iş kazaları ve iş cinayetleri Türkiye’de olduğu gibi çok sık gerçekleşiyor. Özellikle inşaat ve maden işkolları iş kazalarında başı çekiyor. İran’da patronlar sınıfı güvenlik önlemleri için gerekli yatırımları yapmaktan kaçınıyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi İran’da da patronlar sınıfı, işçilerin hayatından çok kendi kârına önem veriyor. Güvenlik önlemlerini maliyet olarak görüyor ve yerine getirmiyor. Molla rejimi ise işçilerin yaşamını umursamadığı için gerekli denetimleri yapmıyor. Patronların kâr hırsı ve hükümetin sermaye yanlısı politikaları işçilerin canını almaya devam ediyor.

4 Mayıs 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this