UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Şirin Babalar ve Şirin Anneler

Esenyurt’tan bir kadın işçi

Derneğimiz UİD-DER çeşitli etkinlikler yapıyor. Bu etkinliklere işçi ailelerinin küçük bebekleri ve çocukları da katılıyor. Bir gün etkinlik sonrası sohbete çocuklar da katıldı. Burada işçi çocukları tertemiz, çocuk yürekleriyle düşlerindeki gelecek güzel günleri anlattılar. Bir arkadaşımız, nasıl bir dünyayı kurmak istediğimizi çocuklara anlatabilmek için Şirinler çizgi filmini örnek verdi. Şirinlerin köyündeki eşitlikten, kardeşlikten, barıştan, huzurdan, herkesin yetenekleri doğrultusunda köye katkıda bulunduğundan ve ihtiyaçların da ortak karşılandığından bahsetti. Köyün Şirin Babasının deneyimiyle ve zekâsıyla nasıl da herkese önderlik ettiğini anlattı. Çocuklar da pek güzel kavradılar anlatılmak isteneni ve kendi düşüncelerini ifade ettiler. Onları dinleyen yetişkin işçiler söylediklerini dikkate aldılar.

İşçi örgütümüz UİD-DER’de insana insan gibi değer veriliyor. Bir çocuğa bile ileride güzel bir dünyanın kurulacağı sade ve çok sıcak bir dille anlatılıyor. Oysa okulda, evde kimse çocukları ciddiye almıyor. Onların sorularını cevaplamıyor.

Kendi çocukluğumdan da bildiğim gibi aile tarafından bir birey olarak görülmüyorsun, bir çocuğun istekleri nelerdir diye bir şey sorulmuyor. Her zaman ikinci plana itiliyorduk. Ben sınıf mücadelesiyle tanışınca insani değerlerin olduğunu, hem de akrabam bile olmayan insanların samimiyetlerini, güven verişlerini hissettim. Burada yedisinden yetmişine bir örgütlülük var. Dışarıda tertemiz milyonlarca çocuk var. Özgürce yaşayamadıkları bu kokuşmuş dünyada kirleniyorlar. Derneğimiz UİD-DER yaşanacak bir dünyanın mümkün olduğunu öğretiyor. Çocuklarımıza karşı bir sorumluluğumuz var. Güneşli günlere koşmak işçilerin elinde. Nâzım Hikmet’in şiirinde dediği gibi dünyayı çocuklara verelim.


Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne

Allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar

Oynasınlar türküler söyleyerek yıldızların arasında

Dünyayı çocuklara verelim

Kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi

Hiç değilse bir günlüğüne doysunlar

Bir günlük de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı

Çocuklar dünyayı alacak elimizden

Ölümsüz ağaçlar dikecekler.

2 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this