Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
Birleşik Mücadelenin Önemi
Orhanlı’dan bir işçi
Orhanlı bölgesinde bir terlik fabrikasında çalışmaktayım. İş koşulları oldukça kötü! Bunun yanı sıra yemekhane ve yemekler oldukça kötü. 12 saat çalışıyoruz ama yemek olarak bozuk çorba ve ekşi yoğurttan başka bir şey yok. Yevmiye usulü çalışıyoruz, fakat ücret ödemeleri iki haftada bir olması gerekirken belirsiz tarihlerde parça parça yapılıyor. İşyeri müdürünün söylediklerini hatırlıyorum; “Arkadaşlar biz bir ekibiz, işyerimizi düşünmeliyiz.” Ne derece ekibiz şimdilerde daha iyi görüyoruz.
Biz işçiler olarak işyerinde aç çalışıp düzgün para alamıyoruz. Buna rağmen yine de işlerde hiç aksama olmuyor. Her gün 3-4 kamyon dolusu malzeme sevk ediliyor. Bizler artık ürettiğimiz malların hesabını tutuyoruz. Bunu duyan patron kendi adamlarına “malların hesabını kimse tutmasın bizler gerekeni yapıyoruz, para olduğunda kimsenin hakkı bizde kalmaz” demiş. İşçi arkadaşlarla bazen kendi aramızda konuşuyoruz, ama bir türlü örgütlü bir güç oluşturamıyoruz. Her işyerinde olduğu gibi burada da patron yanlıları var. Ama ancak onları buna zorlayan koşulları yok ettiğimiz zaman yanlışlarının farkına varacaklar.
Biz işçiler olarak bir ay önce iş bırakma eylemi yaptık. Ama fabrikanın eski elemanlarından birkaçı birlikteliği bozdu; böylece yapılmak istenen yapılamadı. Gizliden para alan arkadaşlarımız da var. İşte böylesi ortamda bir şeyler yapmak zor. Arkadaşlar genel anlamıyla işten çıkmayı düşünüyor ve nitekim de birçoğu çıkıyor. Oysa başka yere gidilse de aynı koşullar bekliyor biz işçileri. Yapılması gereken işyerinde kalmak ve orayı düzeltmektir. Bunun için de zaman ve sabırlı mücadele gerekiyor. Patronun kirli oyunlarına ancak birlikte mücadele ederek karşı koyabiliriz.
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...