Buradasınız
Deri İşçilerinin Ortak Sorunları ve Çözümleri
Sefaköy’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Selam dostlar. Ben Sefaköy’de kurulu olan Kuzey Deri fabrikasında çalışan bir işçiyim. Ortalama 90 kişinin çalıştığı bu işyerinde neredeyse 180 kişinin yaptığı işi yapıyoruz. Sebebine gelince bu işyerinde sabah 08.30’da işbaşı yapılıyor, ama akşam çıkışlar belli değil. Bazen gece 12’de çıkıyoruz, bazen de sabah 4’e kadar çalışıyoruz.
Biz işçiler birlik olmaktan ve hakkımızı aramaktan uzak durduğumuz için, insanın başına gelecek en kötü şeylerle karşılaşıyoruz. Biz korktukça patron biniyor sırtımıza. O kadar uzun saatler çalışmamıza rağmen bir işimiz çıkıp da izin istedik mi ya büyük bir yalan uydurmak zorunda kalıyoruz ya da genelde izin alamıyoruz. Çünkü sadece onların işi önemli! Bütün bir seneyi geride bırakıyoruz, ama şöyle bir memleketimize ya da tatile gideyim diyecek olsak yıllık iznimiz bile yok. Sadece 365 gün boyunca makine gibi çalışmak var. İşin kötü tarafı, yıllık iznimizin parasını da alamıyoruz. İşçilerin birlik olmamasının bir sonucu da maaşlarımızın düşüklüğü. Maaşların ortalaması 580 ilâ 600 TL, insan bu parayla ne yapabilir ki? Sadece bol bol fazla mesai yapar, ama o zaman da giden ömürden gider.
En acı olaylardan bir tanesi ise iş kazaları. Daha önceleri 4-5 arkadaşımızın kolu koptu, ama patronlar o arkadaşları parayla susturdular, ellerine biraz para tutuşturup yolladılar, oysa kalan işçiler için durum değişmedi. Genelde iş kazası geçiren işçilerin tamamını özel hastaneye götürüyorlar ve böylece iş kazası olarak göstermiyorlar. Haliyle bu işçiyi işten atmak kolaylaştığı gibi işçinin dava açma şansı da zorlaşıyor. Üç kuruş para yüzünden onlarca arkadaşımız kolunu makineye kaptırıyor.
Aslında bunlar yaşadıklarımızın sadece bir kısmı. Detaylara insek daha neler var, işçi kardeşlerim beni anlarlar sanırım. Bunları dile getirmemin sebebi, her kim ve nereli olursa olsun işçiler kendi örgütlülüklerine güvenmelidir. İşçi tek kaldığı zaman ne yazık ki hakkını arayamıyor ve patrona yem oluyor. Biz işçiler birlik olup kendi haklarımız için mücadele etmezsek ne yazık ki bu hep böyle devam eder. Diğer işçilerle sorunlarımız nasıl ortaksa çözümlerimiz de aynı öyle ortak.
Genç Yaşta Gelen Ölüm
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...