Buradasınız
İnsanlığımız İçin Birleşelim
İkitelli’den bir işçi
Merhaba dostlar, sizinle çalıştığım işyerinde yaşadığımız sorunlardan birini paylaşmak istiyorum. Çalıştığım işyerinde sevgili patronumuz tuvalet ihtiyacımızı iş saatinde karşılamamamız için karar almış almasına da bunu hayata geçirmenin yollarını arıyor. Geçen gün müdür tuvaleti temiz tutmadığımızı, gittiğimizde yarım saat gelmediğimizi vs. vs. anlattı. Konuşmanın en başından beri hep temizlikten bahsedip duruyordu. Sonuç ne olacak diye merakla bekliyordum ki sonunda ağzındaki baklayı çıkardı. Böyle devam ederse tuvaletleri iş saati içinde kilitleyeceklerini söyledi. Tamam işte dertleri buymuş dedim. Ama bizim tepki göstereceğimizden korktukları için bin bir bahane uyduruyorlar. Yaptıklarını meşrulaştırmak için kendileri çok temizmiş gibi karşımıza geçip temizlikten bahsediyorlar. Konuşmada en çok temizlikten söz edip durdular, arada bir de asıl dertlerine tekabül eden şeyler söylediler. Sanki dertleri iş saatinde tuvalete gitmemiz değilmiş gibi göstermeye çalıştılar, ama biz işçiler de aptal değiliz, dertlerinin zaman kaybı olduğunu biliyoruz. Ellerinden gelse nefes bile almayın diyecekler.
Bu konuşma sırasında işçilerden ses çıkmadı, herkes sustu, çünkü örgütsüzüz. O an kimseden ses çıkmasa da çalışırken herkes homurdanmaya başladı. Dertlerin farkında olan işçilerden biri esprili bir edayla; “arkadaşlar bundan sonra altınıza bez bağlayıp öyle gelin” dedi. Arkadaşlar biraz gülümsedi, bir başkası “gülüyoruz ama bunu istemesi hiç de imkânsız değil, bunlar yaparlar” dedi. Arada yapılan sohbette arkadaşlardan biri, “ya arkadaş ne olacak böyle, bunlar neredeyse burada yatın-kalkın diyecekler” diye söylendi. Ama “sesimizi yükseltmeliyiz, bunun insani bir ihtiyaç olduğunu söylemeliyiz” dendiğinde susmayı tercih etti: “Ne diyebiliriz ki, kapının önüne koyarlar, işine gelmiyorsa kapı orada derler, kriz var dışarıda, işsiz mi kalalım?”
Hemen aklıma bir arkadaşımın anlattıkları geldi. Arkadaşım, patronlar bu krizi fırsata çevirmek için elinden geleni yapıyor, eğer bilinçlenmez ve örgütlenmezsek, bu krizi biz fırsata çeviremezsek, patronlar fırsata çevirecek ve bizi çok daha fazla insanlık dışı koşulara maruz bırakacaklar demişti. Evet bizim patronumuz tam da bunu yapıyor, bu krizi fırsata çeviriyor. İnsanlık onurumuzu yerle bir eden hakaretler, tehditler savuruyor. İnsani ihtiyaçlarımızın zaman kaybı olduğunu düşünüp yasaklıyor. Fakat biz hiçbir tepki koyamıyoruz çünkü örgütlü değiliz. Biz işçiler eğer örgütlenmez ve bilinçlenmezsek yakında insanlığımızı kaybedeceğiz. Belki de arkadaşın esprisi gerçek olacak. Peki biz bu koşulları hak ediyor muyuz sizce? Dünyanın tüm güzelliklerini yaratan bizler bunu hak ediyor muyuz? Tabii ki hak etmiyoruz, fakat yine vurguluyorum, insanca yaşam için kılımızı kıpırdatmazsak daha da kötü şeylere maruz kalacağız. İnsanca yaşamak için biraz düşünelim, ne yapabiliriz? Bir çözüm vardır. Evet bence var, yine söylüyorum bilinçlenmek, örgütlenmek ve patronlara hadlerini bildirmek. Biz işçiler birleştiğimizde neleri başarabileceğimizi öğrenmek ve hayata geçirmek için çaba sarf etmeliyiz. Yoksa insanlığımızı yitireceğiz. Beynimizin içindeki çitleri kaldıralım. İNSANLIĞIMIZ İÇİN.
Kendi Gücümüzün Farkında Değiliz
E-Kart Eyleminde İşçilerle Konuştuk
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...