Buradasınız
Kıdem Tazminatımız Olmazsa 50 Yaşında İşimiz Olacak mı?
Tuzla’dan işsiz bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yine bize bir müjde verdi hükümet; herkes kıdem tazminatı alacakmış! Özellikle taşeron işçiler üzerinden anlatılıyor. Malum, taşeron işçiler en fazla 11 aylık sözleşmelerle çalıştırılıyor. İş bitiminde işten ayrılınca tazminat alamıyor. Kıdem tazminatı fonunun hayata geçmesiyle tazminat alınabilecekmiş! Aslında mevcut hükümet yaptıklarını da deşifre etmiş oluyor. Taşeron çalışan işçi sayısı 12 yıl içinde 3 milyona ulaştı. Tabii bu, resmi olarak açıklanan bir rakam. Gerçek rakam bunun kat be kat üstünde! Bu halde iken bile bizi çok düşünen hükümet samimi ise herkesin kıdem tazminatı alması konusunda neredeyse her gün geçen torba yasaların içine bir madde eklemesi yeterli. “Çalışan işçi bir gün dahi çalışsa kıdem tazminatı alabilir” maddesi eklenirse herkese kıdem tazminatının yolu açılmış olur.
Dertleri bizim tazminat almamız değil tabii ki, asıl dertleri kısmen iş güvencemiz olan kıdem hakkımızı gasp etmek! Düşünsenize, yıllarca emek verdiğimiz bir işyerinde 50 yaşına geldiğimizde bile patron istediği an bizi işten çıkarabilecek. Kıdem vermek gibi bir derdi yok nasılsa! Sonra nasıl iş bulacağız? “Senin yaptığın işi bir çocuk bile yapar” cümlesini işyerlerinde sıkça duyarız. Eee biz nasıl iş bulacağız yaş ilerledikçe? 20 yaşında çakı gibi delikanlıyı mı alır, beni mi alır? Tabii ki onu alır. Hadi buyur gelsin işsizlik!
Yani burada bize bal gibi kazık atmış oluyor hükümet. Hem de ne kazık! Onun için biz de bu kazığı yemek istemiyorsak, örgütlenip buna karşı koymalıyız. Kıdem tazminatının elimizden alınmasını engellemek için işçiler olarak birleşip, örgütlenmeli, mücadele etmeliyiz.
İşçi Ali Soruyor
Tekstil İşçileri Neden Örgütlenemiyor?
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Kıdem Tazminatı Hakkımız Egemenlerin Ağzını Sulandırıyor
- “Olmaz Öyle Şey”
- Sendika Biziz!
- Engel Olduk, Yine Olabiliriz!
- Su Uyur Düşman Uyumaz
- Kötü Gün Dostu Kıdem
- Patronların Oyununa Kanmamak İçin UİD-DER’e
- Kıdem Tazminatı Bize Mirastır
- Sağlıklı ve Güvenli Çalışma İçin Kıdem Tazminatına Sahip Çık
- Kıdemden Elinizi Çekin!
- Kıdem Tazminatı Sınıfımızın Bize Mirasıdır
- Kıdem Tazminatımızın Patronların Cebine Girmesine İzin Vermeyeceğiz!
- Gebze Sendikalar Birliği: Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!
- Kıdem Tazminatı Maliyet Değil Haktır!
- İçimiz Isınır mı?
- Dün Ayağa Kalkmışlardı, Peki Ya Bugün?
- Kıdem Tazminatını Gasp Ettirmeyelim
- Burjuva Medyanın Dezenformasyonlarına Kanmayalım!
- Kıdem Tazminatı: Yalanlar ve Gerçekler!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...