Buradasınız
Kıdem Tazminatının Gaspına ve Kölelik Bürolarına Hayır!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Kıdem tazminatı hakkımızın gaspı anlamına gelen kıdem tazminatının fona devredilmesi planı, işçi sınıfı için çok büyük bir saldırıdır. Geçmiş yıllarda yine hükümetin kıdem tazminatının fona devredilmesine ilişkin adımları, UİD-DER’in topladığı imzalar ve sendikaların tepkisi üzerine durdurulmuştu. Bugün gelinen süreçte ise hükümet patronlar sınıfı için ağır bir yük olarak gördüğü kıdem tazminatının gaspını tekrar gündemine almış bulunuyor. İşçiler için iş güvencesi anlamına da gelen kıdem tazminatının gaspını ancak işçi sınıfının mücadelesi durdurabilir.
UİD-DER kıdem tazminatı hakkımızın gasp edilmesine ve kölelik bürolarının kurulmak istenmesine karşı 13 Mart Pazar günü Pendik’te stant kurdu. Standımızda konuştuğumuz işçiler, öğrenciler ve işçi aileleri bu saldırıya karşı tepkiliydi. İşçilerin bir kısmı, burjuva medyanın anlattığı hali ile kıdem tazminatı fonunun iyi bir şey olduğu düşüncesinin oluştuğu, böylece herkesin tazminat alacağının zannedildiğini söylediler. Onlara aslında sermaye medyasında anlatılanın gerçeği yansıtmadığını ve biz işçi sınıfı için kıdem tazminatı fonunun nasıl ciddi bir saldırı olduğunu anlattık. Bunu öğrenen işçiler “biz bunu bilmiyorduk, anlattıklarınız çok önemli, buna karşı bir şeyler yapılmalı” dediler. Bu saldırının iç yüzünü bilip sorunun farkında olan işçiler ise birlik olamazsak kıdem tazminatı hakkımızın elimizden alınacağını, buna karşı herkesin sesini çıkarması gerektiğini ifade ettiler.
Standımızda Mutlu Akü’de çalışan işçilerle de sohbet ettik. Mutlu Akü işçileri birçok işçi arkadaşlarının kanlarında kurşun oranlarının fazla çıkması nedeni ile raporlu olduğunu anlattılar. İşçiler, kanlarında bugüne kadar çıkan laboratuar sonuçlarının iki katından fazla kurşuna rastlandığını anlattılar. Birçok işçi bu nedenle meslek hastalıkları hastanesine yatırılırken yine işçilerin büyük bir bölümüne rapor verilmiş. Tüm bunlar yaşanırken gerekli güvenlik önlemleri alınmadan fabrikada üretimin devam ettiğini söylediler.
Üniversite sınavından çıkan öğrenciler de standımıza geldiler. Öğrencilerle sınav sisteminin adaletsizliği ve gençlerin sorunları üzerine sohbet ettik ve onları derneğimizin çalışmalarına davet ettik.
Standımızda konuştuğumuz işçilere eğer biz bir araya gelip kıdem tazminatı hakkımıza yapılacak olan bu saldırının önüne geçemezsek gelecekte biz işçileri çok daha kötü koşulların ve güvencesiz çalışmanın beklediğini anlattık. Konuştuğumuz işçiler çok önemli bir çalışma yaptığımızı söyleyerek bize teşekkür ettiler. Kıdem tazminatımızın gasp edilmesi saldırısına karşı derneğimizin başlatmış olduğu kampanya devam ediyor. UİD-DER birçok bölgede stantlarla, seminerlerle ve etkinliklerle işçilere ulaşarak kıdem tazminatı ve kölelik büroları saldırısına karşı işçileri mücadeleye katmaya devam ediyor.
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Kıdem Tazminatı Hakkımız Egemenlerin Ağzını Sulandırıyor
- “Olmaz Öyle Şey”
- Sendika Biziz!
- Engel Olduk, Yine Olabiliriz!
- Su Uyur Düşman Uyumaz
- Kötü Gün Dostu Kıdem
- Patronların Oyununa Kanmamak İçin UİD-DER’e
- Kıdem Tazminatı Bize Mirastır
- Sağlıklı ve Güvenli Çalışma İçin Kıdem Tazminatına Sahip Çık
- Kıdemden Elinizi Çekin!
- Kıdem Tazminatı Sınıfımızın Bize Mirasıdır
- Kıdem Tazminatımızın Patronların Cebine Girmesine İzin Vermeyeceğiz!
- Gebze Sendikalar Birliği: Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!
- Kıdem Tazminatı Maliyet Değil Haktır!
- İçimiz Isınır mı?
- Dün Ayağa Kalkmışlardı, Peki Ya Bugün?
- Kıdem Tazminatını Gasp Ettirmeyelim
- Burjuva Medyanın Dezenformasyonlarına Kanmayalım!
- Kıdem Tazminatı: Yalanlar ve Gerçekler!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...