Buradasınız
Bugün Daha Büyük Hayallerim Var
Maltepe’den bir tekstil işçisi
“Hayallerimizin kırılması gerek; çünkü ancak eski hayallerin kırılmasıyla mümkün yeni hayaller kurmak.”
Bu sözü ilk okuduğumda, mücadeleyle tanışma şansına sahip olmaktan dolayı büyük mutluluk duydum. O an, mücadeleden bihaber ortalama bir işçinin ne gibi hayalleri olur diye düşündüğümde yanıt çok netti. Burjuvazinin ideolojik aygıtlarını çok iyi kullandığını ve hayatımızın her alanını kendi kontrolü altına aldığı gibi hayallerimizi dahi yönlendirdiğini gördüm. Televizyonda her gün o zengin ve rahat hayatı gören bir işçinin hayallerini de doğal olarak zengin olma hayalleri süsülüyor. Mücadeleyle tanışmadan önce elbette benim de hayallerim burjuvazinin yönlendirdiği gibi şekillenmişti. Bir ev, bir araba ve iyi bir de işim olduğunda sırtım yere gelmez sanırdım. Yani her koyun kendi bacağından asılır deyip kendi paçamı kurtarmanın hayaline dalmıştım. Oysa mücadeleyle birlikte gördüm ki, biz işçilerin kurtuluşunun tek bir yolu vardı, örgütlü ve bilinçli bir mücadele ile tüm dünya işçilerinin birleşerek içinde yaşadığımız bu sistemi yok etmesi. Bizler kapitalist sistemde yaşıyorduk ve tek tek işçilerin çabasıyla yaşadığımız sorunlardan kurtulmak mümkün değildi.
Yaşadığımız bu sistemde açlık, yoksulluk, savaşlar, trafik, sağlık, çevre gibi her şey sorundu. Dünyanın tüm nimetlerini biz işçiler ürettiğimiz halde ancak kırıntılarla yetinmek zorunda bırakılıyoruz. Burjuvazinin medya aracılığıyla bize tüm bunları unutturmaya, kendi sorunlarımıza karşı yabancılaştırmaya ve bizleri kendi sınıf siyasetimiz olan Marksizmden yalıtmaya çalıştığını ancak bilinçlenmeye başladığımızda kavrıyoruz.
Evet dostlar, bir zamanlar zengin olma hayalleri kuran bir işçiyken örgütlenmeye ve bilinçlenmeye başladığımda tüm bu hayallerim kırılmaya başladı. Bugün daha büyük hayallerim var, yalnızca kendim için değil dünyanın bütün işçileri için. Kapitalist sistemi yıkıp sosyalizmi inşa ettiğimizde işte o zaman benim bir evim olacak (dünya). Tüm üretim araçları biz işçilerin temel ihtiyaçları için kullanılacak, eğitim sağlık, çevre sorunu biz işçilerin örgütlü mücadelesiyle çözüme ulaşacak. Üstelik bu hayal burjuvazinin bizlere gün boyunca aşıladığı hayaller gibi gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hayal değildir.
Bizler bilinçlenip örgütlendiğimizde ve bu hayal tüm dünya işçilerinin ortak hayali olduğunda bu gerçeğe dönüşecek tek hayal olacak. Yeter ki gücümüzün farkında olalım ve bu gücü birleştirip örgütlü bir güç haline getirelim, bunun karşısında hiçbir güç duramaz. Bizler milyonlarcayız oysa asalaklar sınıfı bir avuç.
Sınıfsız sömürüsüz bir dünya için örgütlen!
Ben bir işçi eşiyim!
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...