Buradasınız
UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
İşçilerin mücadele örgütü UİD-DER’in, “Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” şiarıyla düzenlediği etkinlikler dizisi İstanbul Avrupa Yakası ve Mersin’deki etkinliklerle son buldu.
İstanbul
İstanbul’daki etkinlikte belediye, sağlık, taşımacılık başta olmak üzere pek çok sektörden sendikalı sendikasız, kadın erkek işçiler bir araya geldi. Etkinliğe TÜMTİS İstanbul Şube, Sine-Sen, SES Aksaray, Bakırköy ve Şişli Şube, Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube, Eğitim-Sen 7 No’lu Şube, Belediye-İş İstanbul 1 No’lu Şube ve Trakya Şube’den yöneticiler ve temsilciler ile işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler Soydan da katıldı.
Sunumda, egemenlerin başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın pek çok bölgesini ateşe verdiği böylesi bir dönemde ezilen halkların, emekçilerin kardeşliğinin önemi vurgulandı. Şu ifadelere yer verildi: “Emperyalist savaşları çıkaranlar daha fazla güç, daha fazla zenginlik elde etmek isteyenlerdir, savaştan çıkarı olanlardır. ABD’den İsrail’e, Rusya’dan Türkiye’ye savaştan nemalanan sermaye sınıfı ve egemenlerdir.” Emekçiler için barışın anlamı üzerinde duruldu, “emekçilere lazım olan barıştır” denildi, barışı anlatan şiirler seslendirildi.
Türkiye’de rejimin baskı ve zorbalığını, ekonomik ve demokratik haklara yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığı, yerel seçimlere gidilirken yapay kutuplaştırma politikalarına hız verdiği bir süreçte işçi sınıfının birliğini ve dayanışmasını örmek için verilen mücadele daha da önem kazanıyor. Yapılan sunumda tüm zorluklara rağmen azimle, sabırla bu mücadeleyi sürdürmenin ve büyütmenin önemi şu sözlerle vurgulandı: “Bir yolumuz var yürünecek! Ne denli uzak görünürse görünsün hedef, ne denli zorlu olursa olsun yolculuk, her şey bir ilk adımla başlar. Adımlar arka arkaya geldikçe, zorluklar birlikte aşıldıkça yollar kısalır, hedef yakınlaşır. Bizler sömürü, savaş, cinsiyet ayrımcılığı son buluncaya, tüm dünyaya barış ve özgürlük gelinceye, yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek yürümeye, mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”
Etkinlik, “Bitmedi daha, sürüyor o kavga ve sürecek, yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” dizelerinin salonda hep bir ağızdan söylenmesiyle ve coşkulu alkışlarla sona erdi.
Etkinliğe katılan işçiler, 8 Mart’ın tarihsel anlamına ve özüne sahip çıkan böylesi bir etkinliğe katılmaktan duydukları memnuniyeti ifade ettiler. İşçi sınıfının mücadelesinin kadınıyla erkeğiyle bir bütün olduğu yönündeki vurguların çok anlamlı olduğunu belirttiler. Bu mücadeleyi anlatan şiirlerin ve her biri farklı sektörlerde çalışan işçilerden oluşan UİD-DER Müzik Topluluğu UMUT’un seslendirdiği şarkıların, mücadele şiirlerinin umutlarını yeşerttiğini dile getirdiler.
Mersin
Mersin’de yapılan etkinliğe emekçi kadınların, çeşitli sektörlerden kadın ve erkek işçilerin yanı sıra lise ve üniversite öğrencisi genç kadınlar da katıldı.
Sunumda 8 Mart’ın nasıl doğduğuna ve bugünlere nasıl geldiğine kısaca yer verildi. Emekçi kadınlara bu tarihi yaratan kadınların izinden gitme, mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı. Mücadele ezgileri ve şiirleriyle coşku büyüdü.
Etkinliğin sonunda yapılan sohbetlerde emekçi kadınlar 8 Mart’ın tarihini öğrenmekten gurur duyduklarını belirttiler. Baskıların, kadına yönelik şiddetin, yoksulluğun arttığı, emekçilerin yalnızlık kuyusuna itilmek istendiği böyle bir dönemde UİD-DER’in çalışmalarının ve 8 Mart etkinliğinin kendilerine bilinç, güç ve güven aşıladığını dile getirdiler. Sunumda yer verilen “çocuklarımızı doğurup büyüten biziz, umutları da büyütecek olan biziz, çünkü kendimiz ve çocuklarımız için daha güzel bir dünya düşleyen biziz” sözlerinden çok etkilendiklerini vurguladılar. Sohbetler, 1 Mayıs yaklaşırken mücadeleyi büyütme çağrılarıyla sona erdi.
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- Emekçi Kadın Mücadeleyle Güzelleşir
- Emekçi Kadınlar Haydi 1 Mayıs’a!
- Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- Dünden Bugüne Barış ve Adalet Özlemimiz İçin
- Mücadelenin Adıdır Kadın
- Ekmeğe Zam Yapılırsa
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- Mücadelemizin Sembolü 8 Mart
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- Bir Ana ile Tanışmak…
- Emekçi Kadınlar Savaşı Durdurmak İstiyor Ama Nasıl!
- Boyun Eğmek mi Birlikte Karşı Durmak mı?
- Bir Şey Yapmalı! Ama Ne?
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...