Buradasınız
Bindiğimiz Kadar Ödeyecekmişiz!
Sefaköy’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İstanbul Büyükşehir belediyesi toplu ulaşıma %10 zam yaptı. Zaten ulaşım çok ucuzdu ya! İstanbul’un bir semtinden başka bir semtine her gün gidip gelmek asgari ücretin üçte birini götürüyordu, şimdi yarısını götürecek. Ama zam yapanlar öyle demiyor, onlara göre avantajlı bir uygulama başlamış durumda. O avantaj da, metrobüse bindiğin kadar ücret ödemekmiş. Uygulama şöyle: Avcılar-Söğütlüçeşme arası tam akbil 1,95 indirimli akbil 0,95 olacak, eğer üç durak bindiysek indirim yapılacak. İşte avantaj dedikleri de bu oluyor. İyi de herkes metrobüsü uzun mesafe için kullanıyor, kimse üç durak için metrobüsü kullanmayı tercih etmiyor ki. Zaten metrobüse bu kadar talebin sebebi de uzun mesafede zaman kaybını önlemesi. Önceden Avcılar-Kadıköy arası 2,5 saati bulurken bu şimdi 1 saate düştü. Ayrıca metrobüs durakları birbirine çok yakın, vatandaş neden böyle bir tercih yapsın ki. Meselâ Avcılardan binen bir yolcu üç durak sonra inecek olsa Küçükçekmece durağında inmesi gerekir. Ama mesafe çok kısa, günde 700 bin yolcunun kullandığı metrobüste kaç kişi bu kısa hatları kullanacak? Dolayısıyla kimse üç durağı kullanmayacağı için zamla birlikte tam akbil 1,95TL, indirimli de 0,95 TL olmuş olacak.
Yani burada çok kurnazca bir oyun var. Daha önce metrobüs ücreti 2 TL olmuştu, sonra mahkeme kararıyla 1,5 TL’ye düşürüldü. Şimdi bu oyunla tekrar 1,95 TL’ye çıkarılıyor. Bir de çıkıp bunu avantaj olarak gösteriyorlar. Zaten ulaşım çok pahalı, üstelik bu zamla, aldığımız ücretin bir bölümünü daha ulaşıma ayırmak zorunda kalacağız. Peki, bu zammı yapanlar neden asgari ücrete yapılan zamları görmüyorlar? Asgari ücrete yapılan zam %4 iken neden ulaşıma %10 zam yapılıyor? Üstelik zamlar bununla sınırlı değil, elektrik, su, doğalgaz, gıda, giyim ve diğer şeylere yapılan zam asgari ücrete yapılan zamdan kat kat fazla. Tabii zammı yapanlar toplu taşıma aracı kullanmıyorlar. Bu taşıma araçlarını işçi emekçi kesim kullanıyor. O vakit sorun yok, yap zammı bir de avantajmış gibi göster.
Bizler işçiler emekçiler olarak yapılan bu oyunları iyi görmeliyiz. Ulaşım araçlarını ücretsiz kullanmamız gerekirken, bu dar bütçemizin üçte birini ulaşıma harcıyoruz. Toplu taşıma ücretsiz olmalıdır. İşçiler emekçiler olarak bunun mücadelesini vermeli ve bu oyunlara kanmamalıyız.
Parasız Ulaşım, Parasız Konut!
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.