UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bu Toplu Sözleşme Ne Olacak?

Gebze’den bir metal işçisi

Geçtiğimiz günlerde metal işkolunun toplu sözleşme süreci başladı ve sendikalar da taslaklarını birer birer açıkladılar. Türk Metal de TİS taslak önerisini açıkladı. Taslak açıklandığında ben de gündüz vardiyasındaydım. Fabrikaya geldik. Sabah çayımızı içtikten sonra çalıştığım bölüme girdim, işin başlamasına 10-15 dakika vardı. Bir de baktım bizim Nurettin abi tek başına oturuyor. Yanına doğru gittim. Biraz dalgın, bir şeyler düşünüyor.

Ben: Günaydın abi.

Nurettin abi: Günaydın.

Sohbet için futboldan konu açayım diye düşündüm.

Ben: Abi ne olacak bu Fener’in hali ya?

Nurettin abi: Bırak oğlum şimdi Fener’i. Bu toplu sözleşme ne olacak, sen onu söyle. Sence taslaktakileri, bu zammı alırlar mı?

Ben: Bilemem abi belki alırlar, belki de alamazlar. Bunu zaman gösterecek. Sence neden bundan önceki sözleşmelerde %7’lere imza atılırken, daha düşük zam oranları istenirken, ne oldu da birden bire Türk Metal zam oranlarını böyle yüksek tuttu taslakta?

Nurettin abi: Hani geçen sözleşmeden sonra bir şeyler oldu ya, hani işçiler bir şeyler yaptılar, Türk Metal’den istifa ettiler. Ha işte tam da ondan oldu böyle bir şey bence. Demek ki böyle şeylerin sürekli olması lazım ki daha iyi ücretler, haklar alalım.

Ben: Evet abi, tam da o bahsettiğin şey. “Metal fırtına” dediler onun adına. Biz işçiler mücadele edersek eğer bir şeyler değişebiliyormuş demek ki. Bu “metal fırtına” bize onu gösteriyor. Patronlar da onlarla uzlaşarak işçileri satan sendikacılar da işçi mücadele edince mecburen farklı tutumlar alıyorlar. Ayrıca abi şunu da söylemem gerek, her şeyi birilerinden beklemememiz lazım. Bu sorun sonuçta biz işçileri ilgilendiren bir durum. Yapacaksak hep birlikte bir şeyler yapmalıyız.

Nurettin abi: Evet haklısın, herkesin taşın altına elini koyması gerek.

Artık iş saatimiz gelmişti. Sohbetimiz böylece son buldu. İkimiz de çalıştığımız makinelere doğru gittik. Metal işçisi “metal “fırtına”dan dersler çıkarmalı çünkü görünen o ki bizi çok çetin bir süreç bekliyor. Bu çetin süreci aşmak için yapılması gerekenler üzerine fabrika sohbetlerimizi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

23 Eylül 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this