UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Deriteks Sendikasından 1 Mayıs Çağrısı

1 Mayıs’a günler kala Deriteks Sendikasına üye deri ve tekstil işçileri Tuzla Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Uyguner Deri fabrikasının önünde bir araya geldiler. Deri işçileri 1 Mayıs’a yönelik bir ön kutlama gerçekleştirdiler ve 1 Mayıs’ta Maltepe Meydanında olacaklarını ilan ederek tüm işçileri 1 Mayıs’ta meydanlarda olmaya çağırdılar.

Öğle yemeği saatinde fabrikalarından çıkan Deriteks üyesi yüzlerce işçi ellerinde sendika flamalarıyla, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” ve “Taşeron, Esnek, Kuralsız, Güvencesiz, Sendikasız, Taşeron Çalıştırmaya Hayır” pankartları arkasında yürüyüşe geçtiler. Yürüyüşün ardından Deriteks Tuzla Şube Başkanı Binali Tay bir konuşma yaptı. Tay, konuşmasının başında “ülkemizde ve dünyada ciddi bir krizle karşı karşıyayız ve bu krizlerin işçilere emekçilere faturası çok ağır bir şekilde ödetilmektedir” dedi. Sendikalar ve işçiler olarak dünyada ve ülkede barış istediklerine değinen Tay, tüm komşu ülkelerle savaş noktasına gelinmesine, savaşların faturasının işçilere ve emekçilere kesilmesine tepki gösterdi. Tay, KHK ve OHAL düzenine de tepki gösterdi. Cumhurbaşkanının işverenlere hitap ederken grev yasaklarıyla, sendikaların greve çıkamamasıyla övündüğünü hatırlattı. Deri işçileri bu sözlere “Sözleşme Hakkımız Grev Silahımız” sloganlarıyla tepki gösterdiler. Hakların sokaklarda mücadele ederek kazanıldığını, bu hakların onlara altın tepside sunulmadığını dile getiren Tay, işçilerin kazanılmış haklarına sahip çıkacağını dile getirdi. Hükümetin ekonominin büyümesi ile övündüğünü ancak işçilerin bu büyümeden pay alamadığını vurguladı.

Tay, sözlerini şöyle sürdürdü: “1 Mayıs işçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Deriteks olarak hep şunu söyledik: 1 Mayıs’ı bölmeyin. Zor bir süreçten geçiyoruz. Örgütlenemiyoruz. Sendikalı olduğumuzda işten atılıyoruz. Greve çıkıyoruz, grevlerimiz yasaklanıyor. ‘Daralmaya gidiyoruz’ diye işten atılıyoruz. Öyle bir süreçte 1 Mayıs’a gidiyoruz. Ve bu süreçte 1 Mayıs işçi ve emekçiler açısından çok önemlidir. Bütün gücümüzle 1 Mayıs’ta olmalıyız. Taleplerimizi alanlarda haykırmalıyız. Aksi takdirde kazandıklarımızı elimizden alacaklar.”

Eylem, 1 Mayıs’a güçlü bir katılım sağlama çağrısıyla ve sloganlarla sona erdi.

25 Nisan 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this