UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Durmak Yok Zamlara Devam!

Kartal’dan bir işçi

Hükümetin referandum öncesinde oy oranını olumsuz etkilememesi için ertelediği kimi yasal düzenlemeler ve zamlar bir bir hayata geçirilmeye başlandı. Zam derken yanlış anlaşılmasın, ücretlere değil, temel ihtiyaçlara zam yapılıyor. Son olarak SGK hasta muayene ücretlerine %20 ilâ %60 oranında zam yapıldı. Devlet hastanelerine gidenlerin cebinden artık 5 lira yerine 6 lira çıkacak, özel hastaneye gidenlerin cebindense 12 lira yerine 15 lira çıkacak.

AKP’nin kendisinden önceki hükümetlerle karşılaştırma yapmayı en çok sevdiği alanlardan biri sağlık. Büyük Türkiye’nin ne kadar büyüdüğünün kanıtı olarak göğe yükselen beton binaları, ormanları yararak uzayıp giden duble yolları, bedelini işsizlik fonundan karşıladıkları uzun uzun köprüleri anlatıyorlar. Sonra sıra sağlık sistemindeki “reformlarını” anlatmaya geliyor. “Eskiden uzayan giden kuyruklar vardı, hasta sabah gelirdi akşam tedavi olamadan geri dönerdi” vs. vs… AKP sosyal sigortayı genel sağlık sigortası olarak revize etti. Gelir testini zorunlu kıldı. Prim borcunu ödeyemeyen çok sayıda insanı borçlu çıkardı. Referandumdan kısa bir süre önce ikinci bir revizyonla GSS’den faydalanabilmek için yatırılması gereken parayı 53 lirada sabitledi. “EVET” bilboardlarının yanına, “53 liraya herkese sağlık hizmeti sunuyoruz” yazdılar koca puntolarla.

Seçim dönemlerinde risklidir zam yapmak. İşçinin tepkisini, öfkesini çekmek tehlikesi var. Maazallah sandıkta emekçi hesap sorabilir. Referandum geçti. Risk ortadan kalktı. Gidişatı kötü olan ekonomiyi “rahatlatmak” icap etti. Sermaye sınıfına verilen sözler de var. Malum, kıdem tazminatı fonunun uygulamaya konulmasını patronlar sabırsızlıkla bekliyor. Az kaldı onu da hayata geçirecekler.

Hastanelerde kuyruklar eskisi gibi değil belki. Ama var! Var da eskisi gibi hastanenin dışına taşmıyor. Evde bekliyor hasta haliyle insan. Hastalığı olan, kontrole gitmesi gereken bir hasta, randevusunu, en erken, günler sonra alabiliyor. Kimi zaman ayları bulabiliyor. Acil’e yolu düşerse de kız bakmaya mecali kalmıyor. Bu mektubu yazan kardeşiniz de bir dişini çektirmek için 5 ay bekledi. Bekleyiş o kadar uzun sürdü ki arada bir dişi daha çürüyüverdi… Öncekinde üniversite hastanesinden randevu alan bendeniz, bu defa diş hastanesinden 2 ay sonrasına gün alabildi… Sistemde iyileşme var demek ki…

Sıra diyorduk, artık uzayıp gitmiyor diyorduk. Özel hastanelerde bile muayene olunabiliyor, hele eczaneler ne kadar da güzelleşti! Yok yok. Eczane değil AVM’nin bir köşesi sanki. Hizmet etmek için nasıl da hevesliler. Şu paraları da kendileri tahsil etmeseler. Bir de doktorlar öyle ilaçlar yazıyorlar ki bazen, sigorta hiç karşılamıyor. Denkleştirmek de zor oluyor… Ama olsun “sıra yok” sonuçta. Muayene mi, istediğin yerde olabiliyorsun!

Hizmet bedava da olmaz ki, cepten para çıkacak. Az vergi veriyoruz ya, yettiremiyor devlet. Elektrikten, doğal gazdan, telefondan da kesiyor yetmiyor. İyisi mi ücretlerimizi toptan kesin de şu sağlık hizmetini adam gibi verin!

24 Nisan 2017


...önceki
Umut Bizde
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this