Buradasınız
Birleşik Metal-İş İstanbul 1 No’lu Şube 8. Genel Kurulunu Gerçekleştirdi
Birleşik Metal-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube, 19 Martta 8. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Classes Butik Otel’de yapılan kurulda söz alan Şube Başkanı Özcan Atmaca, Mata işçilerinin direnişini selamlayarak konuşmasına başladı. “Mata bizim onurumuzdur” diyen Atmaca, Mata işçilerinin mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini, gerekirse Ankara’ya kadar yürüyeceklerini söyledi. Yapılan toplu sözleşmelerde alınan ücretlerin gerçek enflasyon karşısında çok hızlı eridiğine değinen Atmaca, ek zam talebinin bu durumda kaçınılmaz olduğunu belirtti.
Divan başkanlığını yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise, tüm zorluklara ve engellere rağmen sendika olarak örgütlenmeye, mücadele etmeye devam ettiklerini söyleyerek başladı konuşmasına. MKS, Satera Elektrik, Mata işçilerinin mücadelesini selamladı. Enflasyon karşısında ücretlerin eridiğini belirten Serdaroğlu, buna neden olan politikaları hayata geçiren siyasi iktidardan da hesap soracaklarını söyledi.
İşçilerin mücadele örgütü UİD-DER adına da bir konuşma yapıldı. 6 Şubat depremlerinin felakete dönüşmesinin sorumlusunun tek adam rejimi olduğunu belirten UİD-DER temsilcisi şöyle konuştu: “Kardeşler, emekçiler olarak Cumhuriyet tarihinin en şiddetli yoksullaşma dalgasıyla karşı karşıyayız. Patronlar sınıfı kâr rekorları kırıyor, bizlere ise sefalet ücretini dayatıyorlar. Ama işçi sınıfı bu sefalet ücretini kabul etmiyor, etmeyecek! MESS başta olmak üzere metal patronlarına ek zam taleplerini kabul ettiren metal işçilerinin mücadelesi buna örnektir! 3 haftadır kararlı bir mücadele yürüten Mata işçilerinin mücadelesi buna örnektir. El ele veren 1000’den fazla Mata işçisi tüm zorlukları aşmış, ortaya kararlı bir irade koymuş, patronun tehdit ve şantajlarına boyun eğmemiştir. Haklarına, sendikasına ve onuruna sahip çıkan Mata Otomotiv işçilerine selam olsun!”
Divan, şube yönetimi ve misafirlerin konuşmalarının ardından delegeler söz aldılar. Söz alan delegelerden Mata Otomotiv baştemsilcisi Mustafa Demir şunları söyledi: “Değerli arkadaşlar biz, haksızlığa karşı, hukuksuzluğa karşı, kibre karşı, işçiyi insan yerine koymayan bir yönetim anlayışına karşı yola çıktık. Sırtımızdan milyonlarca dolar kazananlara bir ders verdik, veriyoruz! Kadın ve erkek işçiler olarak onurumuza haysiyetimize sahip çıktık. Demek ki biz daha şimdiden kazandık. Öncelikle birbirimizi kazandık, alın teri döken işçiler olarak birlik olununca neler yapacağımızı anladık. Sonuç her ne olursa olsun ben böyle gururlu, birbirine sarılan işçi kardeşlerimle omuz omuza mücadele etmekten gurur duyuyorum.”
Mata Otomotiv’deki kadın temsilcilerden Semra Türkmen ise direnişlerinin bir onur mücadelesi olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Kardeşler, insan sadece ekmekle yaşamaz. Biz insanız, insanca muamele görmeye, onurlu bir yaşam sürmeye de ihtiyacımız var. İşte Mata Otomotiv’de, bin arkadaşımla birlikte bir onur mücadelesi veriyoruz. Ekmeğimizi büyütmek için mücadele veriyoruz. Ama aynı zamanda aşağılanıp horlanmak da istemiyoruz. O yüzden Mata işçisinin mücadelesi, aynı zamanda bir onur ve insanlaşma mücadelesidir. Kadın işçiler olarak bu mücadelenin en önündeyiz!”
Söz alan diğer delegeler Hitachi Energy Dilovası baş temsilcisi Gencay Tuna’nın yönetime girmesini desteklerken, Şube Sekreteri Hüsnü Atasoy’u eleştirdiler. Delegelerin konuşmasının ardından söz alan Gencay Tuna konuşmasına şu sözlerle başladı: “Arkadaşlar, bizler metal işçileriyiz. Bizler, bu topraklarda işçi sınıfının mücadele geleneğini yaratan DİSK’in, Maden-İş’in ve Kemal Türkler’in çizgisinin takipçileriyiz. Kavel destanını yazan, 15-16 Haziranları, 1 Mayıs’ları, DGM direnişlerini yapan işçilerin açtığı yoldan yürüyenleriz. Bu şanlı geleneğin son halkasıyız. Hepinizi bir kez daha yürekten selamlıyorum!” İşçi sınıfı olarak yoksulluğun, yapay kutuplaşmanın ve baskıların arttığı bir dönemden geçtiğimizi belirten Tuna, patronlar sınıfının tarihin hiçbir döneminde bu kadar pervasız olmadığını söyledi. Tuna, önümüzdeki seçimlerin bütün bunların sorumlusu olan tek adam rejimini çöpe atmanın tarihi bir fırsat olduğunu ifade etti.
Konuşmaların ardından yeni şube yönetimi için oylamaya geçildi. Özcan Atmaca başkanlığındaki liste 172 oy alırken Hüsnü Atasoy başkanlığındaki liste 24 oyda kaldı.
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...