Buradasınız
Kırmızı Kravat ve Lacivert Takım’ın Örtemedikleri
Mersin’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOBB ekonomi şurasında patronlara sitem ederek “iş dünyasının talepleriyle getirilen düzenlemelere ilişkin işçi kesiminin çok yoğun ses çıkardığı dönemde iş dünyası sessiz kaldı. İş dünyasını bu düzenlemeleri savunma anlamında daha güçlü destek vermesini ve yanımızda olmasını istiyoruz” dedi. Bakanın patronlardan destek istediği kanunlar; “esnek çalıştırma, kısa çalışma ödeneği, emeklilik ve kıdem tazminatı hakkının gaspı, tazminatsız işten atma ve sigorta hakkının gasp edilmesi” konularını yani bizim hayatımızı kapsıyor.
Patronlara sitem eden iktidar yetkililerinin işçilere karşı düşmanlığını Soma’da ve Ermenek’te maden işçileri gördü, Gebze’de metal işçileri gördü. Bizler de her gün hayatımızı zehir eden politika ve uygulamalarıyla görüyoruz. Kırmızı kravatları ve lacivert takımları iktidar sahiplerinin zalimliğini, çirkinliğini örtemiyor. Bakan aslında patronlara şunu demiş oluyor: “Biz işçilerin karşısına polis barikatları dikerken, onların sendikal mücadelesini ezmek için darp ederek, gözaltına alarak saldırırken, çıkardığımız yasalarla hayatlarını cehenneme çevirirken, azıcık sesini çıkaranın tepesine polisi, jandarmayı çıkarırken siz de bir şeyler yapın, boş durmayın, bizim arkamızda durun” demek istiyor. Nitekim TOBB iktidara istediği desteği fazlasıyla veriyor.
Ama tüm bu saldırganlığın, kural tanımazlığın ve orman kanunlarına yaslanmanın arkasında nasıl bir korku yattığını da görüyoruz. Bugün örgütsüz ve dağınık olsak da biz işçi sınıfının taşıdığı potansiyelin yarattığı korkudur yaşadıkları. İşçi sınıfının bir kesiminin tepkisi, çıkardığı ses ve itiraz torba yasadan iki maddenin geri çekilmesine yetmiştir. Bir de -Allah korusun(!)- örgütlü bir sınıf olarak karşılarına dikilirsek ne yaparlar?
Tarih bize gösteriyor ki egemenler saraylarına da kapansalar, tahtlarının arkasına da sığınsalar, ordularının apoletlerinin altına da sıvışsalar, lacivert takım, kırmızı kravat altına da saklansalar er ya da geç karşılarına dikilecek örgütlü işçi sınıfı kâbusunu yaşayacaklardır!
- “İstanbul’da Mezar Yeri Alamayız”
- Battaniyelere Değil Sınıfımıza Sarılalım
- Sağlıksız Gıdalara Mahkûm muyuz?
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- Hani Bu Topluma Güven Olmazdı!
- Sabancı’nın Mutlu Yaşam Sırları
- Rahat Yaşamın Sırrı
- Kent Ekmek Kuyruğu: “Ben Öyle İstediğim İçin”
- Sistem Ne Ölümüze, Ne de Dirimize Saygı Duyuyor!
- “7 Kitap, 7 Defter, 1 Litre Su, Yarım Ekmek”
- Siz Kimi Taşıyorsunuz Sırtınızda?
- Yalanlara Değil Birleşmeye İhtiyacımız Var
- Kupona ve Kuraya Bağlanan Umutlarımız
- “Artık Kiracı Kalmaz”, TOKİ’ye Hücum!
- Yoksulluk Utanılacak Bir Şey Değil!
- İşçi Aileleri ve Kreş Çilesi
- Yaz Tatilinde Kriz Var!
- “Yok mu Arttıran?”
- Bakan Nebati’den “Işıl Işıl” Yorumlar ve Uçurumlar
- “Nehir, Nehir, Çocuğumu Geri Verin!”
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.