Buradasınız
Ne Umduk? Ne Bulduk?
Lojistik mezunu işsiz bir işçi
Merhaba dostlar. İş bulmanın üniversite mezunu olmaktan geçtiğini düşünen insanlardan biriydim. Hepimize şu sözler söylenir: “Oku, iş sahibi ol, yaşam standardını yükselt!” Hatta okuyacağımız bölümleri bile iş bulabilme olanağına göre seçeriz. Ne istediğimizin, yeteneğimizin ne olduğunun çoğu zaman bir önemi olmaz. Üniversite sınavına hazırlanırken etrafımızdaki herkesin yüksek beklentilerini karşılayabilmek için kendimizi heba ederiz. Ailemizin, akrabalarımızın, öğretmenlerimizin beklentileri bizim isteklerimizin önüne geçer. Kendimizi ikinci plana atarız. Aslında görmediğimiz en önemli şeylerden biri de sınavdan aldığımız puana göre şekillendiğimizdir. Çünkü sen o 3 saatlik sınavdaki başarın kadarsındır. Aldığımız puan neye yeterse o bölüme gideriz.
Ben lojistik mezunu bir işsizim şu anda. Ben bu bölüme gitmeden önce dershaneden bir hocam aynen şunları söylemişti: “Herkes fakülte mezunu olmak zorunda değil. Geleceğin mesleği diye adlandırdığımız bölümler var ve lojistik de bunlardan biri. Bu sektörde işsiz kalma olanağı çok düşük.” Bu sözleri dinlemek içimizi umutla doldurmuştu. Bize bu bölümü öyle anlattı ki hocamız, beklentilerimiz yükseldi. Ama mezun olduktan sonra beklentilerimiz yerini umutsuzluğa bıraktı. Mezun olalı yaklaşık bir yıl oldu. Yaptığım başvuruların sayısını hatırlamıyorum. İnternetten, elden birçok yere CV bıraktım. Her gittiğim yerde “Deneyimin var mı?” diye soruldu. “İzin verirseniz olacak” diyemedim tabi. İngilizceyi geçtim, “Kaç dil biliyorsun?” diye sorular da gelmeye başlayınca anladım ki, “geleceğin mesleğinde” bana yer yokmuş!
Şimdi siz söyleyin dostlar, ilkokuldan beridir aldığım sözde yabancı dil eğitimiyle ne kadar konuşabilirim. Ya da yeni mezun olmuşken nasıl deneyim sahibi olabilirim? Yani içinde yaşadığımız sistemde iş sahibi olmak için, üniversite mezunu olmak değil, mücadele etmek gerekiyor. 1 Mayıs, taleplerimizi dile getirebileceğimiz en anlamlı gün. Yaklaşan 1 Mayıs’ta alanlarda hep birlikte sesimizi yükseltelim ve haykıralım “Bütün İşsizlere İş!”
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...