Buradasınız
Onurlu İşçi Aşağılanmayı Sineye Çekmez
Söğütlüçeşme Mahallesi’nden bir sağlık işçisi
İşçi kardeşlerim. Ben bir sağlık işçisiyim. 25 gün önce yeni bir hastanede işe başladım. Bu hastane, patronlara hizmet için çalışıyor. İşe ilk başvurduğumda insan kaynakları hastanenin mükemmelliğini anlata anlata bitiremedi. Nelere dikkat etmem gerektiğini de söylemeyi unutmadı. İlk işe alındığımda herkes o hastanenin çok iyi olduğunu, işimin kıymetini bilmem gerektiğini anlattı. Ben de başlarken o umutla başladım. Daha başladığımın 3. günü bölüm sorumlusu şef bizi toplayıp patronların ayağını iyi yalayamadığımızı söyleyip hakaretler savurdu. Bu durum karşısında şaşırıp kaldım. Bu kadar lüks bir hastanede işçilere verilen değer buydu. Ve aklıma ilk Casper işçilerinin yaşadıkları geldi. Casper bir dünya markasıydı ama işçilerin çalışma koşulları berbattı. Evet, o hastane bir marka. Her gün kârına kâr katıyor ama çalışanlarının yedikleri hakaretin haddi hesabı yok. Toplantı bittikten sonra moralim bozuldu, sinirlendim. İş arkadaşlarım yanıma gelerek neyimin olduğunu sordular. Ben de bu hakaretlerin zoruma gittiğini söyledim. Kimsenin neden tepki vermediğini sordum. Hemen hepsinin verdiği cevap aynıydı. İşten atılmaktan korkuyorlardı. Ayrıca bunlara alıştıklarını söylüyorlardı. Evet kardeşlerim, o hastaneyi ayakta tutanlar birkaç tane asalaktan korkuyorlar. Çünkü ellerindeki gücün farkında değiller, örgütsüzler.
Bu sömürü düzeni zamanımızı, emeğimizi çaldığı gibi, onurumuzu da ellerimizden alıyor. Her gün milyonlarca işçi patronların, onların müdürlerinin ve şeflerinin hakaretlerine maruz kalıyor. Ama korkudan karşılık veremiyoruz, sineye çekiyoruz. Hâlbuki emek veren bizim ellerimiz. Ve o eller gerektiğinde hayatımız ve onurumuz için kalkmalı. Bu da ancak örgütlülüğümüzle mümkündür. Çünkü örgütlü işçi korkularının üzerine gider ve yanındaki işçi kardeşleriyle hareket eder. Ben bir UİD-DER’li işçi olarak sesleniyorum. Gelin ellerimizi birleştirelim. Bizi aşağılayan bu asalak sürüsüne ne olduğumuzu gösterelim. Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...