Buradasınız
Bir Hafta İçinde Beş Genç İntihar Etti!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Son bir hafta içinde Kocaeli’de 5 kişi intihar etti. Gölcük’te 26 yaşındaki Ahmet Tarı elektrik direğinden atlayarak, İzmit Yeşilova Mahallesinde 28 yaşındaki Kadir Gündüz boş bir barakada kendini asarak, Körfez Güney Mahallesinde Ünal Çetinkaya inşaattan atlayarak, 28 yaşındaki Tugay Adak ve Gebze’de 32 yaşındaki Samet Özer yaşadığı evde kendini asarak intihar ettiler. Bu genç insanların intihara sürüklenmesi insanın kanını nasıl dondurmaz!
İntiharın nedenini kişinin yaşadığı anlık bunalımlara bağlamak gerçekleri görmemek ya da çarpıtmaktır. İntihar eden insanları o duruma sürükleyen sorunların üstünü örtmeye çalışmaktır. İntiharlar, işsizliğe ve yoksulluğa verilmiş umutsuzca bir tepkidir. Tüm bilimsel araştırmalar, işsizliğin ve yoksulluğun büyüdüğü dönemlerde toplumun mutsuz ve umutsuz olduğunu ortaya koyuyor. Depresif ruh halinin hâkim olduğu bu dönemlerde intiharlar adeta bir salgına dönüşüyor. Nitekim Türkiye’de her geçen gün daha fazla insan işsizliğin, yoksulluğun, artan borçların neden olduğu bunalım ve çaresizliğin içine itiliyor. İçinde yaşadığımız sömürü düzeninde örgütsüz insanlar büyük sorunlarla boğuşuyor, kendilerini yalnız ve çaresiz hissediyorlar. Eşitsizlik ve adaletsizlik üzerine kurulu, bu eşitsizlik ve adaletsizlikleri durmaksızın körükleyerek ayakta duran kapitalizm, yaşamı dayanılmaz hale getiriyor. Yoksul işçilere, emekçilere, gençlere hayatı zehir ediyor. Tek başına kalan, yalnızlık girdabına itilen, dayanışmanın yoksunluğunu yaşayan gençler hayatlarına son veriyorlar.
Adıyaman’dan Kocaeli’ye iş bulup çalışmak için gelen 25 yaşındaki Ünal Çetinkaya ekonomik sorunlar nedeniyle intihara sürüklendiğini sosyal medya hesabında anlatarak gitti ölüme. İntihar etmeden önce isyanını dile getirdi, belki de içini döktü. Çetinkaya, ailesine bakmakta zorlandığını, artık nefes alamadığını, o güne kadar Allah’a olan inancı nedeniyle intihar yerine sabrettiğini yazdı. İntihar düşüncesiyle doluyken bile en güzel şeyin sorgulamak olduğunu, kadınlara şiddet gösterilmemesi gerektiğini söyleyecek kadar duyarlı bir insandı. Adeta onun yapamadığını yapmamızı ve kapitalizm altında hayatın yüküne dayanabilmemiz, değişim yaratabilmemiz için el ele verip çaba sarf etmemiz gerektiğini anlatmak istedi.
İnsanları intihara sürükleyen bu vahşi kâr düzenidir. Bu acı verici intiharlardan geriye kalan tek ders, hayata örgütlenerek, dayanışma ağlarını güçlendirerek, haksızlıklara karşı birlikte mücadele ederek tutunmaktır.
Esas Engeller Zihnimizde; Yapamaz mıyız?
- “İstanbul’da Mezar Yeri Alamayız”
- Battaniyelere Değil Sınıfımıza Sarılalım
- Sağlıksız Gıdalara Mahkûm muyuz?
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- Hani Bu Topluma Güven Olmazdı!
- Sabancı’nın Mutlu Yaşam Sırları
- Rahat Yaşamın Sırrı
- Kent Ekmek Kuyruğu: “Ben Öyle İstediğim İçin”
- Sistem Ne Ölümüze, Ne de Dirimize Saygı Duyuyor!
- “7 Kitap, 7 Defter, 1 Litre Su, Yarım Ekmek”
- Siz Kimi Taşıyorsunuz Sırtınızda?
- Yalanlara Değil Birleşmeye İhtiyacımız Var
- Kupona ve Kuraya Bağlanan Umutlarımız
- “Artık Kiracı Kalmaz”, TOKİ’ye Hücum!
- Yoksulluk Utanılacak Bir Şey Değil!
- İşçi Aileleri ve Kreş Çilesi
- Yaz Tatilinde Kriz Var!
- “Yok mu Arttıran?”
- Bakan Nebati’den “Işıl Işıl” Yorumlar ve Uçurumlar
- “Nehir, Nehir, Çocuğumu Geri Verin!”
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.