Buradasınız
Patronlar Fırsat Bu Fırsat Deyip Saldırmaya Devam Ediyorlar
Sefaköy’den bir işçi
Geçtiğimiz günlerde biraz zamanım vardı. İşsiz olan bir arkadaşımla Kıraç fabrikalar bölgesinde biraz iş aradık. İrili ufaklı yüzlerce fabrika var ama hemen hemen hiçbiri işçi almıyor. Birkaç tanesinde iş ilanı gördük, vasıfsız elamanlar aranıyor diye. Bu ilan bir matbaaya aitti. Hemen gidip işçi alınıyor mu diye sorduk. İlk soru “nerede oturuyorsunuz” oldu. Altınşehir ve Esenler diye cevapladık. “Oralara servisimiz vardı ama kaldırdık, artık yakın mahallelerden işçi alıyoruz” dendi.
Biraz ileride bir ayakkabı fabrikasında ilan gördük. Oraya da gidip hemen sorduk, işçi alınıyor mu diye. Sorumuza aldığımız cevaplar şaşırtıcıydı. Evet oturduğumuz yerlere servis vardı var olmasına ama olmayan da birçok şey vardı. Bunlar işçi değil köle arıyorlar sanki. Çalışma saatleri 8:30-18:30’du. Cumartesi zorunlu çalışma vardı ve fazla mesai ücreti ödenmiyordu. Dahası var, bir hafta ücretsiz deneme süresi ve eğer bir haftanın sonunda seni beğenirlerse işe alacaklar işe alırlarsa da 6 ay sonra sigorta yapacaklar. Hepsine eyvallah dedik ve peki ne kadar ücret veriyorsunuz diye sorduk. Asgari ücret dendi. Oradan da ayrıldık. İlerlerken bir iş ilanı daha gördük. Bir metal fabrikası. Oraya da görüşmek için gittik. Günlük çalışma 10 saatin üzerinde, cumartesi günü normal çalışma (fazla mesai ücreti yok) ve asgari ücret. Form doldurduk ve hep alışılmış söz: “Biz size haber veririz.”
Ya bu nasıl iştir arkadaş? Bunlar gerçekten de Başbakanı dinleyip krizi fırsata çeviriyorlar. Ağzımıza gelen küfürleri ardı ardına savurduk arkadaşımla konuşurken. Kuşkusuz küfür etmek çözüm değil ama o an kendini biraz rahatlatmak için iyi bir yöntem.
Esenyurt, Kıraç ve Hadımköy bölgesinde patronlar öyle örgütlü ki, neredeyse bütün fabrikalarda ağız birliği etmişçesine asgari ücret uygulanıyor ve çalışma şartları çok kötü. Ama biz işçilerin ise hiçbir örgütlülüğü maalesef yok. Bu durumdan kaynaklı patronlar saldırdıkça saldırıyor. Onlar kriz koşullarını fırsata çeviriyorlar. Ya BİZ! Kötü çalışma koşullarını ve ücretli kölelik düzenini değiştirmek için ne yapıyoruz?
Kriz Hâlâ mı “Teğet” Geçiyor?
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve emekli örgütlerinin çağrısıyla 16 Temmuzda Ankara, İstanbul, Eskişehir, Antalya, Bursa, Diyarbakır gibi büyükşehirler başta olmak üzere pek çok kentte eylemler yapıldı.
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...