Buradasınız
Rimaks Fabrikasında İşten Çıkarmalar Devam Ediyor
Tuzla’dan bir grup kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Pazar günü, elimizden alınmak istenen kıdem tazminatına ve daha birçok hakkımıza sahip çıkmak için Pendik’teydik. Birçok işçi kardeşimizle işçilerin genel sorunları üzerine hem de fabrikalarındaki sorunlar üzerine konuştuk. Birlik olup mücadele etmemiz gerektiğini anlattık işçi kardeşlerimize.
Tuzla Deri Sanayideki Rimaks fabrikasından birkaç işçi arkadaşımızla da standımızda tanışıp, sohbet ettik. Ara ara fabrikalarının önüne gidip, iş çıkışı, İşçi Dayanışması gazetemizi ulaştırdığımız bu fabrikadan işçi kardeşlerimizle çeşitli sohbetler yapıyor, sorunlarını dinliyor, deneyimlerimizi aktarıyorduk.
Stantta tanıştığımız işçi arkadaşlar, yaşadıkları sorunları bize şöyle aktardılar: “Bundan birkaç ay önce fabrikamızın önüne İşçi Dayanışması’nı getirdiğinizde bize yaşadığımız sorunlarımızı hatırlatmış; bundan sonra da çeşitli sorunlar yaşamaya devam edeceğimizi söylemiştiniz. Özellikle işten çıkarmaların olacağını söylemiştiniz. Bundan 2-3 ay önce işten tek tük işçi çıkarılıyordu. O yüzden arkadaşlarımız bunların devamının gelmeyeceğini söylüyorlardı. Çünkü problemli dedikleri, devamsızlık yaptığını iddia ettikleri, sicilinin bozuk olduğunu söyledikleri işçiler çıkarılıyordu. Ne olduysa, son zamanlarda, haftada 4-5 işçi arkadaşımız çıkarılmaya başlandı. İnsanlar da çıkarılanların problemli olduğunu düşündüğü için sesini çıkarmadı. Gönüllülerden de bazı haftalar beşer-onar kişi işten çıkarıldı. Çıkışlar genelde Cuma günkü gece vardiyasında oluyor, böylece işçi arkadaşlarımızın bu atılmalardan haberdar olması zorlaşıyordu. Son 3 ayda yaklaşık 50 civarında işçi arkadaşımız işten çıkarıldı. Şimdi de fabrikada ilan edilmiş bir duyuru var. Ona göre, önce gönüllüler olmak üzere, daha sonra fabrika yönetiminin belirlediği kriterlere göre işten çıkaracağı işçiler olacak. Bu hepimizi huzursuz ediyor. Bazı arkadaşlarımız bu stresi yaşamaktan sıkılıp işten çıkıyor, bazı arkadaşlarımız zaten kıdem tazminatının elimizden alınacağını düşünüp yasa geçmeden gönüllü olarak haklarını alıp işten ayrılmak istiyor, bazı arkadaşlarımız da işyerinde bazı bölümlerde iş güvenliği önlemlerinin alınmadığını, sağlıklarının zarar gördüğü gerekçesiyle artık yeter deyip işten ayrılmak istiyor. Örneğin zımpara bölümünde bu sorun yaşanıyor. İşçi arkadaşlarımız maske takmasına rağmen akşam iş çıkışı eve gittiklerinde hâlâ ağızlarından mavi balgam çıkıyor, ellerinin derileri masmavi, saatlerce çıkmıyor bu boya. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. İşten çıkmasak, onlar ne zaman ne gerekçeyle çıkaracaklar bilmiyoruz. İşten çıksak başka yerde iş var mı? Başka işyerinde bizi hangi koşullar bekliyor bilmiyoruz.”
Aynı fabrikadan başka bir işçi arkadaş da özellikle eski işçilerin asgari ücretin son durumundan sonra ücret farklarını istediklerini ama patronun “iş yok, zam yapamıyoruz” dediğini ve önümüzdeki aylarda iş olmayacağı için işçi çıkarılacağından bahsedildiğini aktardı.
Stant boyunca hem Rimaks işçisi arkadaşlara hem diğer fabrikalarda ve işyerlerinde çalışan arkadaşlara bu sorunların sadece kendi fabrikalarında yaşanmadığını anlattık. Birçok sanayi bölgesinde fabrikalar küçülmeye gidiyor. Patronlar işçileri işsizliğin pençesine atarak, daha az işçiyle yola devam ediyorlar. Kârları düşmesin diye işçileri işten çıkarıyorlar. Dünyada giderek büyüyen bir kriz var ve bunun bedelini patronlar işçilere ödettirmeye çalışıyor. Sadece kendi fabrikamızdaki sorunlara odaklanarak sorunun kaynağını ve tüm sorunlardan nasıl kurtulacağımızı anlamamız mümkün değil. Ama tüm bedellerin ödettirilmeye çalışıldığı biz işçiler sınıf olduğumuzun farkına varıp birlik olmazsak, ortak mücadele etmezsek yaşadığımız sorunlardan kurtulmamız mümkün değil.
- Patronların Hak Arayan İşçiye Tahammülü Yok
- Xiaomi Salcomp’ta İşten Atmalar Protesto Edildi
- Hacettepe Üniversitesi’nde İşten Atma Saldırısı
- Ezberler ve Gerçekler: “İş Çok, İş Beğenen Yok!”
- Cumhuriyet Gazetesinde Sendikalı İşçi Kıyımı
- Esenyurt’ta A101 İşçisi Kod 46 ile İşten Atıldı
- 65 İşçiyi Daha İşten Çıkardılar
- Ekmekçioğulları Metal’de İşten Atma Saldırısı
- Özer Elektrik’te İşten Atmalar Protesto Edildi
- İşten Çıkarma Yasağı İşten Çıkarmayı Engelliyor mu?
- Akwel’de İşten Atmalara Karşı İş Durdurma Eylemi
- TPI Kompozıt’te İşten Atma Saldırısı
- VIP Tekstil’de İşten Atmalar Protesto Edildi
- DERİTEKS, Üyelerinin İşten Atılmasını Protesto Etti
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Kıdem Tazminatı Hakkımız Egemenlerin Ağzını Sulandırıyor
- “Olmaz Öyle Şey”
- Sendika Biziz!
- Engel Olduk, Yine Olabiliriz!
- Su Uyur Düşman Uyumaz
- Kötü Gün Dostu Kıdem
- Patronların Oyununa Kanmamak İçin UİD-DER’e
- Kıdem Tazminatı Bize Mirastır
- Sağlıklı ve Güvenli Çalışma İçin Kıdem Tazminatına Sahip Çık
- Kıdemden Elinizi Çekin!
- Kıdem Tazminatı Sınıfımızın Bize Mirasıdır
- Kıdem Tazminatımızın Patronların Cebine Girmesine İzin Vermeyeceğiz!
- Gebze Sendikalar Birliği: Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!
- Kıdem Tazminatı Maliyet Değil Haktır!
- İçimiz Isınır mı?
- Dün Ayağa Kalkmışlardı, Peki Ya Bugün?
- Kıdem Tazminatını Gasp Ettirmeyelim
- Burjuva Medyanın Dezenformasyonlarına Kanmayalım!
- Kıdem Tazminatı: Yalanlar ve Gerçekler!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...