Buradasınız
Teknik Yapı İşçilerin Haklarını Gasp Ederek Büyüyor!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
“Yazın yazın, özellikle adını yazın, Gerdan Temizlik, Teknik Yapı inşaatın taşeron firması, ama özellikle adını yazın: Semiha Gerdan!” Bu öfkeli ve acele cümleler Kartal-Esenkent’te Teknik Yapı tarafından inşa edilen lüks binaların iç ve dış temizliğini yapan kadın işçilerden birine ait. Gerdan Temizlik’te 4 ay boyunca çalışan ve çoğunluğu kadın olan 20 işçi, aylardır ücretlerini alamıyor. Gerdan Temizlik sahibi Semiha Gerdan işçileri oyalıyor. Bir kadın işçi, “üstelik bunu bize yapan bir kadın” diyerek öfkesini belirtiyor. Sonra yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Ağır işte çalıştık. Kaç metre yüksekte cam temizledik. Ücretini isteyeni işten atıyorlardı. Sigorta girişini yapıp diğer günlerde primlerimizi ödemiyorlardı. Çocuklarımıza katkı olsun diye çalıştık, ama aylardır ücretlerimizi alamıyoruz. Teknik Yapı’dan paralarımızı isteyeceğiz, vermezlerse burada yatıp burada kalkacağız.”
İnşaat işçilerinin arasına artık kadın işçiler de karıştı. Ucuz işgücü olarak görülen kadın işçilerin uğradığı haksızlıklar her geçen gün artıyor. Lüks konutları yapan büyük firmalar taşeronları kullanarak, işçileri alabildiğine sömürüyorlar. Taşeron firma işi bitirdiğinde sırra kadem basıyor ve işçiler kapı dışarı ediliyor. Teknik Yapı bu oyunun en son oynandığı inşaat şirketlerinden biri. Bu soygun düzeninde işçilerin küçük büyük bütün patronlara öfke duymasından daha doğal ne olabilir. Fakat ne kadar öfkelensek de yine yapmamız gereken kadını erkeğiyle hiçbir patrona güvenmemek ve örgütlenerek mücadele etmektir.KDS’de Yeni İşten Atma Saldırısı
Casper İşçisi Direniyor!
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...