Buradasınız
Temsilcilerimizi Belirlerken
Gebze’den bir işçi
Kapitalizmin yarattığı kriz derinleşerek devam ediyor. Metal sektörü de bu krizden en çok etkilenen sektörlerden biri. Ben de metal sektöründe çalışan bir işçiyim. Çalıştığım fabrikada Birleşik Metal-İş Sendikası yetkili. Geçtiğimiz günlerde işyeri temsilciliği seçimi yapıldı. İçinden geçtiğimiz krize rağmen temsilcilik seçimlerinde eski usül hemşericilik, Alevicilik, doğululuk, Karadenizlilik gibi söylemlerle oy alınmaya çalışıldı. Bizim ise temsilcilik seçimlerinde hep vurguladığımız bir şey vardı. Bu da, bizleri temsil edecek insanların seçiminin çok önemli olduğu idi. Seçeceğimiz arkadaşımızın bu işe gönülden ve yürekten inanması gerekliliği idi.
Seçimlerde çok ilginç bir durumla karşılaştık. Mevcut duruma tepkili bir grup arkadaş, temsilcilik kapasitesi olmayan birisine bilerek oy vereceklerini söylediler. Bunu da diğer adaylara ders olması için yapacaklarını ifade ediyorlardı. Biz istersek bu tip insanları da seçeriz uyarısında bulunmak istiyorlarmış. O arkadaşlara yaptıklarının yanlış olacağını, bu işin işverene yarayacağını söyledik. Oyumuzu, güvenilir, bizlerin çıkarlarını savunan kişilere vermemiz gerektiğini söyledik. Tabii arkadaşlar kendi dediklerini yaptılar. Söyledikleri vatandaşa oy verdiler.
Başka bir işçi arkadaşa seçim dolayısıyla UİD-DER’i tanıtıyordum, çeşitli faaliyetlerimiz olduğunu, 1 Mayıslara katıldığımızı, grev ve direniş ziyaretlerinde bulunduğumuzu anlatıyordum. İşçi Dayanışması bültenini ilk sayıdan itibaren bu arkadaşa da veriyordum. Hatta bizimle 1 Mayıs’a dahi katılmıştı. Ben bu arkadaşla seçimlerde oyumuzu kimlere vereceğimizi konuşuyordum ve tarafımızı açık, net belli etmiştik. Dernekten de tanıdığımız bir arkadaşa oyumuzu verecektik. Oy vereceğimiz arkadaşı o da iyi tanıyordu. Ama seçimler geldiğinde bu arkadaş oyunu bizim arkadaşa vermemişti. Sebebini sorduğumda ise oy verdiği kişiye söz vermiş olduğunu, fakat oy vermiş olduğu kişinin kapasite olarak bizim arkadaştan on kat daha düşük olduğunu söyledi.
Bir taraftan şucu bucu diyenler, bir taraftan kimin faydasına çalıştıklarını bilmeyenler, seçim zamanı saf değiştirenler. Hepsini topladığımızda sonuç olarak gerekli desteği bulamadık. Tabii böyle sonuçlanmasının nedenlerinden biri de gerekli çabayı ve özeni göstermemiş olmamızdı. Bizim de eksiklerimiz fazlaydı. Kendi fabrikama ve diğer fabrikalara baktığımda seçilen kişilerin çoğu uzlaşmacı, bürokratik işleyişe uyan kişilerdi. Bu durumu kıracak olan militan sınıf sendikacılığıdır. Sendikalar biz işçi sınıfının öz örgütleridir. Sendikalar bizim mücadele okulumuz olmalıdır. Temsilcilerimizi de ona göre belirlememiz gerekir.
Değişmesi Gereken Bir Şeyler Var!
Patronların Yalanlarına Kanmayalım!
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...