UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Biz Kazanacağız Yaşasın 1 Mayıs

Gazi Mahallesinden bir meslek liseli

Merhaba UİD-DER’li ağabeylerim, ablalarım ve arkadaşlarım. Ben meslek lisesine giden ve geleceğinde işçi olacağını garantilemiş bir öğrenciyim. 1 Mayıs bizler için çok önemli. Geleceğin işçisi olarak 1 Mayıs’a ben de sahip çıktım.

Hangi sorunumdan başlayayım bilmiyorum. En başta staj sömürüsü var. Biz meslek liseliler son sınıfta staj görüyoruz. Diğer işçi ağabey ve ablalar gibi çok çalışıyoruz ve çok az ücret alıyoruz. O kadar çalışıyoruz ama iş öğretme bahanesiyle çay getirme, paspas yapma gibi işleri de bizlere yaptırıyorlar. Hakaret ediyorlar. Köle muamelesi görüyoruz. Okulda da benzer bir durum var. Geçenlerde son kata tuğla taşıyıp duvar ördük. Babam bir işçi ve çok çalıştığı için onu çok sık göremiyorum. Günde en fazla 2 saat görüşebiliyoruz. Babamın anlattığına göre patronu kaç yaş küçük olmasına rağmen işçileri azarlıyormuş. Hakaret ediyormuş. İşçiler o kadar çalışmasına rağmen, örgütsüz oldukları için patronun hakaretlerini işitiyorlar. Üstelik patron az maaş verdiği için bizler de hem okuyup hem çalışmak zorunda kalıyoruz. Biz de part time çalışarak ailemize yardımcı oluyoruz, harçlığımızı çıkarıyoruz. Bir de tabi OHAL meselesi var. OHAL yüzünden bizim mahallede her gün panzerler, polisler geziyor. İnsanlar çok korkuyorlar. Biz OHAL olduğu için özgürce gezemiyoruz. Vururlar mı öldürürler mi bilemiyoruz.

İşte bu yüzden 1 Mayıs’ta ben de yerimi aldım, baskı ve yasaklara, kötü çalışma koşullarına hayır dedim. Haklarımızı alacağız. Biz kazanacağız. Yaşasın 1 Mayıs!

3 Mayıs 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this