UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tuzlalı Emekçi Kadınlar: Biz de Varız!

Tuzla’dan emekçi kadınlar

UİD-DER Kadın Komitesi’nin etkinliğine katılan pek çok sektörden kadınlar şöyle diyorlar: “Emekçi Kadınlar Mücadeleye!” kampanyasını destekliyorum. Çünkü;

Sağlık sektöründen bir kadın işçi: Kreş hakkı ve kadına yönelik şiddetin durdurulması için bu kampanyayı destekliyorum. İş saatleri kısaltılsın, insanca çalışmak istiyorum.

Metal sektöründen bir kadın işçi: Erkek işçilerle aynı işi yaptığımız halde daha düşük ücret almaya karşı çıkıyorum.

Cam sektöründen bir kadın işçi: Ben cam sektöründe vardiyalı çalışan bir kadın işçiyim. UİD-DER Kadın Komitesinin başlatmış olduğu kampanyayı canı gönülden destekliyorum. Gece vardiyalarının yasaklanmasını istiyorum. Kadına yönelik her türlü şiddete hayır! Kampanya bildirilerini işyerindeki kadın arkadaşlarıma ulaştıracağım.

Sağlık sektöründen bir kadın işçi:Bir kadın olarak yaşam biçimim benim elimde olmalı. Kadınlar özgür olmalı. Başkasının kölesi olarak yaşamak istemiyorum. Haklarımı bilmek istiyorum. Çalışma saatlerinin kısaltılmasını istiyorum.

Metal sektöründen bir kadın işçi:Bir kadın işçi olarak taleplerinizde yer alan sorunları yaşıyorum. Bu sorunları tek başına aşacak gücüm yok. Bu nedenle benim gibi kadın işçilerle kendimi daha güçlü hissedeceğimi düşünüyorum.

Otomotiv sektöründen bir kadın işçi:Kadına şiddetin durdurulması, gece vardiyalarının yasaklanması, iş saatlerinin kısaltılması için kampanyayı destekliyorum. Cumartesi, Pazar günleri tatil olsun.

Ev emekçisi bir kadın: Kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin durdurulması için UİD-DER Kadın Komitesinin kampanyasını destekliyorum. Emekçi kadınlar olarak birlik olmalıyız, mücadeleye devam etmeliyiz.

Eğitim sektöründen bir kadın işçi:Bu talepler daha insanca bir yaşamı destekliyor. Böyle bir yaşamı patronlar işçilere, işçi kadınlara layık görmüyor. Ben diyorum ki, biz işçiler makine değiliz, insanız! Ama istediğimiz hayatı, çalışma koşullarını patronlar bize vermeyecek. Bunu ancak biz işçiler birlik olarak mücadele edersek kazanırız. O yüzden işyerimizde, mahallemizde nerede olursak olalım işçi kardeşlerimizle aynı saflarda bir araya gelelim. Bize bunu öğreten UİD-DER, bizi bir araya getiren, getirecek olan UİD-DER! UİD-DER saflarını güçlendirelim.

Plastik işçisi bir kadın:Kadına şiddetin her türlüsünü kınıyorum. Doğum izni uzatılmalı, gece vardiyalarına isteyen kalmalı, zorunlu olmamalı. Annelerin kreş hakkı olmalı ki, çocukları evde yalnız bırakmasın, aklı evde kalmasın. Eşit işe eşit ücret olsun.

Ev işçisi bir kadın:Ben gece vardiyası şeklinde çalışmadım ama doğru bulmuyorum. Kadınlar çoluk çocuğuna zaman ayıramıyor. Kendine, eşine zaman ayıramıyor. Aile içinde huzursuzluklara sebep olabiliyor. Arkadaşlarımdan biliyorum, bunlar yaşanan sorunlar. Yengem vardiyalı çalışıyordu. Küçük bebeğine bakacak kimse olmadığı için sonunda işi bıraktı.

15 Ocak 2016


...önceki
Amenna
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this