(23.08.2007) 18 Ağustos Cumartesi günü derneğimizin Tuzla temsilciliği olarak direnişteki deri işçilerini ziyaret ettik. Bir önceki hafta sonu gitmeyi planladığımız ziyaretimizi, Deri-İş sendikasının genel merkez kongresine direnişteki işçi arkadaşların bir kısmının ve dernek temsilciliğimizden...
Ben Ankara’da yaşayan bir öğrenciyim. UİD-DER’le tanışmam bir buçuk ayı geçmedi ama derneğin bana kattıkları bu süreye göre o kadar fazlaydı ki, ben bile kendimdeki bu değişimi anlatmaya...
(22.08.2007) 21 Ağustos Salı günü, Kızılay YKM önünde toplanan KESK üyeleri, “Çoluk çocuk aç evde, doymuyor bir kepçeyle”, “Devlet güdümlü sendikaya hayır” gibi sloganlar attılar.
(15.08.2007) kapitalist sistemin kendi yaratmış olduğu bu sorunları sistem içerisinde çözmek mümkün değildir. Her sorunda olduğu gibi bu sorunda da çözüm işçi sınıfının bilinçli ve örgütlü mücadelesine dayanmaktadır.
(21.08.2007) Çok uzun yıllar boyunca Kazlıçeşme’de faaliyet gösteren tabakhanelerin 90’lı yıllarda Tuzla’ya taşınmasıyla birlikte deri işçilerinin çoğunluğu da Tuzla’ya göç etti ve Tuzla’nın çehresi oldukça değişti. Bugün Tuzla bölgesinde deri ve tersane işçilerinin yanı sıra yan sanayi dallarında faaliyet...
(15.08.2007) Gün geçmiyor ki biz işçilerin yaşamlarına ve örgütlülüklerine saldırı olmasın. Havzamızda iki fabrika yakın zamanda direnişe geçti. Direnişteki arkadaşların ortak talebi emeklerine ve geleceklerine sahip...
(16.08.2007) Deri-İş sendikası 11-12 Ağustos tarihlerinde, Petrol-İş genel merkezinde kongresini topladı. Kongreye çeşitli sendikalardan ve kitle örgütlerinden katılımlar oldu.
Merhaba dostlar. Ben tekstil sektöründe çalışan UİD-DER üyesi bir işçiyim. Derneğimiz 1. yılını doldurdu. Geçtiğimiz bir yıl içersinde işçi sınıfının en can alıcı sorunlarını (açlık,...
Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze şubesinde örgütlü olan Tempa Pano’da işçi kıyımı sürüyor. 27 gün önce biri işyeri temsilcisi olan iki işçinin işten atılmasıyla başlayan süreç, 19...
UİD-DER’in film etkinlikleri devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Aydınlı’daki derneğimizde Çark filmini izledik. Film 1987’de dört işçinin Kazlıçeşme’deki çalışma koşullarını anlatıyor....
Hafta sonu UİD-DER’in Aydınlı ve Bostancı temsilciliğinin ortak düzenlediği pikniğe katıldık. Sabah derneğin önünden kalkan araçla Gebze’ye doğru yola çıktık. Otobüste yol boyunca hep...
(16.07.2007) Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde temizlik işi yapan taşeron şirket çalışanları, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle, ihaleyi alan yeni şirket tarafından işten...