Buradasınız
Brillant’ın Mutfağından
Brillant’tan bir kadın işçi
Ben 4 yıldır Brillant’ta çalışıyorum. 3 vardiya çalışıyoruz ve orada “7 gün 24 saat” patates yiyoruz. Her öğün patates yiyoruz. İlk kısımda çorba veriliyor; çorbanın içinde patates var. Kuyruk ilerliyor, yemek kısmına geçiyoruz, orada da patates yemeği var. Ertesi gün yuvarlak şekilde kesilmiş patates, içinde bir parça tavuk. Sonraki gün patatesin şekli değişik: İnce ve uzun kesilmiş patates veriyorlar. Diğeriyle aynı şekilde pişirilmiş ama içinde tavuk hiç yok. Daha sonraki gün tavuk kıymasından ne olduğu belirsiz bir yemeğin yanına patates püresi veriyorlar. Başka bir gün patates salatası yiyoruz. Sabah kahvaltısı öğününe denk geldiğimizde, haşlanmış bütün patates ve makarnayla karşılaşıyoruz. Eve gidiyorum, yine patates!
Ama makarna çeşitlerimiz de bol! Bir gün sade makarna, bir gün yoğurtlu. Bir gün düdük makarna, bir gün burgulu. Bazen bozuk türlü konservesi, acı ve taş gibi yumurta, aşure niyetine şekerli su! Ünlü patates çorbasını önceden bir buçuk kepçe veriyorlardı; şimdi yarım kepçe.
Patronun bir de çiftliği var, fabrikamızın hemen yanında. Tavuklar, hindiler, kazlar, civcivler var. Bu çiftlikte bir tek at eksik. Bu hayvancıklara düzenli olarak veteriner geliyor. Başımıza bir kaza geldiğinde bizimle ilgilenecek bir doktor yok. Hemşire de parmaklarımız kesildiğinde ya da tırnağımız söküldüğünde “bu kadarcık şey için gelinir mi” diyor.
Tavuk kadar değerimiz yok, gördüğümüz değer patatesin ve makarnanın değeri kadar. Patron tavukları ölmesin diye paraları akıtıyor, doktorlar getiriyor. Tavuklara yem verilmezse, ilaç verilmezse, tavuklar da yumurta vermiyor. Biz hak ettiğimiz hiçbir şeyi almıyoruz ama patrona her istediğini veriyoruz. İşte bu yüzden değer görmüyoruz.
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...