Buradasınız
Dişinizin Tedavisi İçin 1 Yıl Bekleyebilir misiniz?
“Sağlık” Meslek Lisesinden bir öğrenci
Geçen günlerde ağrıyan dişimin tedavisi için hastaneye gittim. Ağrısından dolayı bazı geceler uyuyamadığım, dayanılmaz hale gelen bu dişimin tedavisi için bana 2013 yılına randevu verdiler. O anda öyle şaşırdım ki resmen doktorun karşısında donakaldım. Ve birkaç kere “2013 mü?” diye sormaktan da geri durmadım tabii. Sonra şaşırmamam gerektiğini hatırladım, çünkü bu yaşadığım bana şunu hatırlattı: Para üzerine kurulu bu düzende paran varsa sağlığın da var; paran yoksa ölebilirsin de, diş ağrısından günlerce kıvranabilirsin de!
İşin bir diğer tarafı ise bu randevuyu alabilmek için haftalarca hatta aylarca uğraşmış olmamız. Hem böyle güçlükle gidiyoruz bu hastanelere hem de ta 2013’lere ertelenen bir randevu veriyorlar bize. Diğer bazı dişlerim için aldığım randevular bu 2 ay içinde en azından. Bunun için onlara teşekkür ediyorum! Ayrıca en azından bu çok ağrıyan dişime de kanal tedavisi yapılması gerekirken geçici dolgu yaptılar. Bunu da unutmamak gerek. Ama ben daha hastanede bölümlerin kapılarında oluşan kuyrukları, sıraları da söylemedim. Gerçi söylememe de gerek var mı bilmiyorum? Herhalde herkes en az bir kez kendisi veya bir yakını için bu sıralarda bekleyen insanların arasına katılmıştır. Bir daha diş ağrısı yaşamak istemiyorum tabii. Ama yaşadığım zaman, tedavi için 1 yıl beklemek, hastanede saatler boyu sırada beklemek de istemiyorum. Oysa şimdi bizim önümüze sunulan hayat bu, sağlık hakkımız geçiştirmelik olmasına rağmen zorla yapılan bu tedavilerle sınırlı. Fakat bizim hayatımızın, insan hayatının gerçekten hak ettiği değeri göreceği, paradan daha kıymetli bir noktada olacağı bir dünya da mümkün. Gerçekten sağlıklı olabilmek için, gerçekten yaşayabilmek için, o dünya için mücadele etmemiz gerek. Bizler ancak haklarımızı almak için mücadele ettiğimiz takdirde o dünyayı kendi ellerimizle kuracağız. İşte o zaman ne bana, ne de bir başkasına çektiği diş ağrısı yüzünden saatlerce sırada bekledikten sonra üstüne bir de 1 yıl sonrasına randevu verilmeyecek.
Aydınlık ve Karanlık
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Hatay İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Befesa Silvermet fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 26 Temmuzda greve çıktı. UİD-DER’li işçiler...
- Biz işçiler için hayat günden güne zorlaşıyor. Artan hayat pahalılığı her alanda kendini can yakıcı şekilde hissettiriyor. Düşük ücretler, iş bulma ya da işini kaybetme kaygısı işçileri strese sokuyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi hukuki olarak suç...
- Bugün ben 12 saat çalışmak zorundayım ama fabrikalarda en az 8 saat çalışan abilerim ve ablalarım da çoğunlukla kalan 4 saati isteseler de istemeseler de fazla mesai adı altında çalışarak geçiriyor. Yani çocuğuyla genciyle robota dönüştürülmeye...
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...