Buradasınız
Ruhumuzda Var Kimse Unutturamaz!
Gebze’den bir petrokimya işçi kadın
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bir Mayıs meydanları, korkuttu patronları
Doldurdu alanları, işçinin bayrakları
Bugün 1 Mayıs kardeş, işçilerin bayramı
Seninle sıklaşacak, mücadele safları!
1 Mayıs denince büyük bir heyecan duyarım içimde. Her sene caddelerde toplanırken ve o uzun caddelerin sokaklarından geçerken sloganlar atarız büyük bir coşkuyla. “Örgütlüysek Her Şeyiz, Örgütsüzsek Hiçbir Şey”. Bir de sık sık vurguladığımız bir slogan daha var ki son günlerde yaşananları özetler nitelikte: “Milyonlar Aç, Milyonlar İşsiz, İşte Kapitalist Sisteminiz!” Bu sloganlar içinde bulunduğumuz düzenin biz işçilere neler yaşattığını fazlasıyla anlatıyor. Son günlerde koparılan yaygara ile milyonlarca işçi umutsuzluğa ve korkuya sürükleniyor.
Sözde toplumun yararına “önlem amaçlı karantina günleri” başlatıldı. Oysa asıl gerçeklik bu durumun yüzbinlerce işçinin işten atılmasını gizlemek için kullandıkları bir örtü olmasıdır. Biz işçileri aptal yerine koymak istiyorlar ama hayatımızın her alanında bize yaptıklarını iliklerimize kadar hissediyoruz. Sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de büyük bir ekonomik çöküş yaşanıyor. İşten atmalar ve ücretsiz izinlerle binlerce işçi bir bilinmeze sürükleniyor. İktidar anamızın ak sütü kadar helal olan işsizlik ödeneğimizi, bize hiç sormadan patronlara peşkeş çekiyor. İşçiler lehine hiçbir düzenleme söz konusu değilken “herkes kendi OHAL’ini ilan etsin” diyorlar. İşçi Dayanışması’nda da dendiği gibi tuhaf zamanlardan geçiyoruz. Egemenler milyonlarca işçi, emekçi üzerindeki baskıyı arttırmak için yeni saldırıları bir bir hayata geçiriyor. Bu saldırılarla sadece Türkiye işçi sınıfı değil, dünya işçi sınıfı da karşı karşıya.
Biz işçiler ne zaman bir araya geldiysek, bize karşı yapılan saldırıları püskürttük, yeni kazanımlar elde ettik. Sahip olduğumuz haklarımızı koruduk ya da bir adım daha öne taşıdık. Çünkü gücümüz birliğimizden geliyor. Dünyanın her yerinde işçi sınıfı, 1 Mayıs’ta alanlara çıkıyor, aynı anlamda farklı dillerde 1 Mayıs ruhuyla meydanları inletiyor.
Dünyada patronlar baskıları arttırdıkça sınıf kardeşlerimiz sokağa döküldü ve bize de yalnız olmadığımızı gösterdiler. Yakın zamanda metal işçilerinin toplu sözleşme sürecinin tıkanmasında işçilerde biriken öfke ve işçilerin MESS’e karşı olan tepkilerini meydanlarda haykırmaları da bunun somut örneklerindendir. O meydanları görme şansına eriştim! Sınıfımın gücünü görmekten çok büyük şeref duydum! İşçilerin arkasından iş çevirenlerin yüzlerinde o korkuyu okudum. Tam da bu korku yüzünden işçiler, emekçiler 1 Mayıs’ta ev hapsindeydi. İşte sınıfımızın gücü, işte milyonlarca işçinin sesi korkuttu patronları. Tıpkı bizim türkümüzde dendiği gibi; “Örgütlüysek güçlüyüz, kavgada bilinçliyiz. Birlik olursak eğer sömürüyü yeneriz”. İşçi türküleri işçi ozanlarının yüreğinden işçilerin güzel yüreklerine umut ekmek için dökülür. Patronların ve egemenlerin yüreğine korku salar. İşçi kardeşlerine ise yeniden ve yeniden gücünü hatırlatır. Bizler de hem sınıfımızdan, hem geçmiş deneyimlerden, hem de bu türkülerden aldığımız umutla diyoruz ki 1 Mayıs geleneği ruhumuzda var kimse bize bunu unutturamaz!
- Gevrek “Susamlı Tavuk”
- Koronavirüs Sınıf Ayrımı Yapmıyor mu?
- Salgında İşçi Sağlığı Hiçe Sayılıyor!
- Patrondan Covid-19 Önlemleri
- Koronavirüsle Geçirdiğimiz 9 Ayın Bilançosu
- Maskeye Emanet Edilmiş İşçi Sağlığı ve İşten Atmaların Yeni Bahanesi Maske
- Patronlar Koronavirüsü Tepe Tepe Kullanırken Asıl Faturayı Biz İşçiler Ödüyoruz
- Şantiyede Sözde Korona Önlemleri
- Hayat Eve Sığar mı?
- İşçi Sınıfıdır Bizim Asıl Ailemiz
- Bakan’a mı İnanalım Yaşadıklarımıza mı?
- Adımız Koronalıya Çıktı!
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Sözde Pandemi Önlemleri ve Küresel Açlık
- “Hijyene Dikkat Edin Ama Fazla Su, Sabun, Peçete Harcamayın”
- “Yeni Normal” Koşullarında Öğrencilerin Sınav Maratonu
- Gebzeli İşçiler Koronavirüsün İşçiler Üzerindeki Etkilerini Anlatıyor
- Gebzeli İşçiler Yeni Normali Değerlendiriyor
- Koronavirüsle Yaşamayı Öğrenmeli miyiz?
- Yağlı Ekmekleri Ballandı!
- Dünden Bugüne 1 Mayıs Ruhunu Yaşatanlara Selam Olsun
- Selam Olsun Dünü Bugüne, Bugünü Yarınlara Bağlayacak Olanlara!
- UİD-DER Birlikte Çarpan Yüreklerin Sesi Oldu
- Rehberimiz UİD-DER
- UİD-DER’li Gençler: 1 Mayıs Coşkumuzu UİD-DER’e Borçluyuz!
- Ruhumuzda Var Kimse Unutturamaz!
- 1 Mayıs’ı Elimizden Alanların Oyunlarına Kanmayalım!
- Yaşasın 1 Mayıs!
- Tek Bir Gün Değil, 365 Gün Mücadele! Teşekkürler UİD-DER!
- Yine Yeniden 1 Mayıs Ruhunda, UİD-DER’ de!
- Emekçi Kadınların Coşkusu Yüreklerimizi Tutuşturdu
- Biz Bu Oyunu Bozduk!
- Sınıf Mücadelesinde Karamsarlığa Yer Olmadığını Gösteren UİD-DER’e Teşekkürler
- 1 Mayıs UİD-DER’le Güzel
- Yüreğindeki Sese Kulak Ver!
- 1 Mayıs Mesajları İnancımızı ve Bilincimizi Pekiştirdi
- UİD-DER 1 Mayıs Kürsümüz Oldu
- 1 Mayıs Coşkusu Her Yerde!
- Geçmişi Bugüne, Bugünü Yarına Bağlayanlara Selam Olsun!
- Emekçi Kadınlar 1 Mayıs Geleneğine Sahip Çıkıyor!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...