Buradasınız
Zeki Triko’da Tuvalete Gitmek de YASAK?
Sütlüce’den bir tekstil işçisi
Ben, Zeki Triko’da çalışan bir işçiyim. Zam ayımız gelmesine rağmen, krizi bahane ederek bizlere hiçbir zam vermediler. Bununla ilgili olarak söylenecek çok şey var ama hadi şimdilik bunu bir kenara bırakalım. Çünkü yaptıkları bununla sınırlı değil. Utanmadan şimdi de tuvaletlere yasak getirdiler. Neymiş, çok fazla tuvalete gidiliyormuş. Böyle bir yasağa diyecek söz bulmak çok zor. İnsanlar genelde tuvalete gidince değil gidemeyince sorun yaşarlar, hatta bu ileri bir boyuta ulaşırsa ciddi bir sağlık sorunu var demektir. Ama bizdeki uygulamada, hemen her işyerinde olduğu gibi, sağlıkla falan ilgilendikleri yok. Tek dertleri bizleri nasıl daha çok çalıştırabilecekleri.
Bakın yasağı uygulamaya nasıl soktular. Önce tek bir bölüme bu yasağı uygulayarak bir nabız ölçtüler. Yasağın henüz uygulanmadığı bölümlerdeki işçilerin tepkileri “sizin şefinizin ses çıkarmaması yüzünden bunlar oluyor, asla bizim bölümde olmaz” şeklindeydi. Tabii kimseden ciddi bir tepki gelmedi. Çünkü biz maalesef örgütlü değiliz. Tek başımıza da hiçbirimiz sesimizi çıkaramıyoruz. Baktılar ki sesini çıkaran yok tüm bölümlere aynı yasak geldi. Sizin şefiniz yüzünden bunlar oluyor diyenlerden de hiç ses çıkmadı. Şimdi artık her işçinin tuvalete günde iki sefer gitme hakkı var. Böyle giderse kimsenin ishal falan olmaması için herhalde toplu duaya başlamaktan başka çaremiz kalmayacak.
Evet, patronlar en insani ihtiyacımızı bile bize çok görüyorlar. Biz bu kadar örgütsüz ve haklarımızdan bihaber olduğumuz için de istediklerini istedikleri gibi uyguluyorlar. Meydan şimdilik onların, istedikleri gibi at koşturabiliyorlar.
Biz işçiler bir araya gelmezsek, haklarımızı öğrenmez ve insan kalabilmek için mücadele etmezsek daha kim bilir başımıza neler gelecek. Zeki Triko’da çalışan işçi kardeşlerim, gelin bir araya gelelim ve haklarımıza sahip çıkalım. Bu akıl almaz uygulamaları engellemenin ve yeni yasaklarla karşılaşmamanın tek garantisi bizim birlikteliğimiz olacaktır.
Bana tüm bunların mümkün olduğunu öğreten UİD-DER ve onun yayını olan İŞÇİ DAYANIŞMASI bültenidir. Siz de bu bülteni alın, UİD-DER’e gelin. Bu sistemin tüm pisliklerine karşı birlikte mücadele yürüyelim.
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...