UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İtalya’da Göçmen İşçiler Boğularak Hayatlarını Kaybettiler 

İtalya’nın Lampedusa adasında göçmen işçiler boğularak hayatlarını kaybettiler. Afrika’dan Avrupa’ya gitmek üzere yola çıkan 500’den fazla göçmen işçinin umut yolculuğu sularda son buldu. Yüzlerce insanın botta çıkan bir yangın nedeniyle can havliyle denize atladığı tahmin ediliyor.

Şimdiye kadar 200 göçmenin cansız bedeni çıkarıldı. Kurtarma çalışmalarına katılan bir dalgıç yaşanan dramı şu sözlerle anlattı: “Bir saat içinde yüzlerce ceset buldum. Yüzlerine bakmak çok zor. Vücutlarında kendilerini kurtarmaya çalışırken oluşan yaraları, kollarında kurtulmak için harcadıkları çabaların izleri, yüzlerinde ise işkence edilmiş bir insanın korkmuş ifadesi var. Bu oldukça korkunç bir durum.” 200’den fazla insanın hırpalanmış cesetleri karaya çıkartılırken 100 kişinin daha teknenin altında sıkışıp kaldığı tahmin ediliyor. Karaya çıkartılan göçmen işçilerin cansız bedenleri toplu bir mezar görüntüsünü andırıyor.

Tahmini rakamlara göre bu yıl 2012 yılından dört kat fazla sayıda insan –ki bu sayının 30 bin kişi olduğu tahmin ediliyor–, İtalya kıyılarına kaçak yollarla geldi. Kimilerinin umutları, umut tacirlerinin ellerinde solduruldu, kiminin yolculukları kara sularda son buldu, kimi gittikleri ülkelerde zor çalışma koşulları altında ya da iş kazalarının ardından yaşama sessiz sedasız gözlerini kapattılar. Bu insanlık dışı dramların son bulması da ancak örgütlü işçilerin mücadelesiyle olacak.

9 Ekim 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this