Buradasınız
Ankara’da da Dayanışmamızı Büyütüyoruz
Ankara’dan emekçi kadınlar
Deprem olduğu gün ve ilerleyen günlerde bölgede pek çok şey yoktu. Ama emekçilerin dayanışması ilk andan beri oradaydı. Sosyalist örgütler, emek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve emekçiler ilk andan itibaren deprem bölgesine koştular, yaraları sarmaya çalıştılar. Bizler de Ankara’daki UİD-DER’li emekçiler olarak kampanyamız aracılığıyla depremzedelerle dayanışmayı büyütüyoruz. Bu süreç içinde elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.
10 ilde binlerce bina yıkıldı, rant hırsı uğruna on binlerce insan hayatını kaybetti ve milyonlarca insanın hayatı alt üst oldu. Bu felaketin etkilerinin uzun süreceğini ve yapılması gereken çok şey olacağını en başta söyledik. Maddi yardımlarımızla beraber, çeşitli ihtiyaç malzemelerini de derneğimizde topladık. Herkes elinden geleni yapmaya çalıştı. Mesela Malatya’da bir aileye gıda ve hijyen malzemelerinin olduğu koliler gönderdik. Bir emekçi ablamız bir koli kömbe yapıp gönderdi diğer malzemelerin yanında. Ertesi gün aldığımız mesajda “Çok teşekkür ederiz. Allah sağlık sıhhat versin. Ellerinize sağlık. Rabbim ne muradınız varsa versin. Çok teşekkür ediyoruz. Buradan oraya kucak dolusu selamlar yolluyoruz. Sizi çok seviyoruz. Allah’a emanet olun” dediler, özellikle gönderilen kömbelere çok mutlu olmuşlar. Hepimiz çok mutlu olduk bu mesajı alınca. Gördük ki bu enkazı ancak biz kaldırabiliriz. Hem maddi hem manevi olarak depremzede kardeşlerimizin yanındayız.
Ankara’ya tedaviye gelen hastaların, çocukların ihtiyaçlarını karşıladık, hastanelere ziyaretler yaptık. Büyük bir şehir olduğu için Ankara’ya birçok depremzede yerleşti. Buraya geçici ya da kalıcı olarak yerleşmek zorunda kalan ailelere ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Yeni kurulan evlerin ihtiyaçlarını karşılıyor, hep birlikte ev diziyoruz. Bir ziyaretimizde Adıyaman’dan aileleriyle birlikte buraya gelen emekçi kadınlarla sohbet ettik. Biri depremde hissettiklerini ve burada yeni bir hayata başlamanın zorluklarını anlattıktan sonra “insanın en çok da samimiyete ihtiyacı var, iyi ki böyle insanlar var, iyi ki varsınız, sağ olun” dedi arkadaşımıza sarılarak. Tanıştığımız depremzede ailelerin elimizden geldiğince hem eksiklerini gideriyoruz hem de onları da dayanışma ağımızın içine katıyoruz. Daha fazla birlikte olmaya çağırıyoruz. Çünkü biliyoruz ki yaralarımızı sarmak için de yaşanılanların hesabını sormak için de dayanışmamızı ve örgütlülüğümüzü büyütmemiz gerek. Çünkü dayanışma yaşatır, dayanışma güçlendirir.
- Dayanışmamızı Yok Etmek İsteyenlere İnat, Buradayız!
- “Ah” Etmeyelim, Birbirimize Bir Söz Verelim
- Felaketlerden Dayanışmayla Kurtuluruz
- Unutma, Örgütlen, Hesap Sor!
- Depremin Yıldönümünde Yükselen Sesler: Unutmak, Affetmek Yok!
- Hesap Sormazsak Aynı Acıları Yaşamaya Mahkûmuz!
- 6 Şubat 2023’ün Ardından
- 6 Şubat Depremlerinin Birinci Yılı: Asrın Kötülüğünü Unutma, Unutturma!
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- “Depremin Yaraları Sarılıyor” mu?
- Depremi Yaşadık, Cehennemi Yaşıyoruz!
- 6 Şubat, UİD-DER’le Tanışmam ve Sonrası
- “Bu Yaş Bu Çimeni Büyütür!”
- Gitmedik, Buradayız, Direniyoruz!
- Saraylıların İç Burukluğu!
- 1 Mayıs’ta Buluşalım Depremin Hesabını Soralım!
- Sahte Temel Atma Törenleri Neyin Acizliği?
- Kader Değil Felaket!
- Ben Hatay’dan Güneş
- Gösteriş İçin Değil Depremzedeler İçin!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...