Buradasınız
Sahte Temel Atma Törenleri Neyin Acizliği?
Ankara’dan bir sağlık emekçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Maraş merkezli depremlerin üzerinden iki ay geçti. Depremin böylesi bir felakete dönüşmesinin sorumlusu olan siyasi iktidar, bu süre zarfında deprem bölgelerinin en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığı gibi dayanışma örgütleyip yaraları saranlara tehditler savurdu, savuruyor. Asbestli molozları yaşam alanlarına, dere yataklarına, tarım arazilerine döküyor. Algı operasyonlarına, yalanlarına devam ediyor. Geleceği bangır bangır duyurulan depremlere karşı 20 yıldır hiçbir önlem almayan bu iktidar, “bugüne kadar yapmadık ama şimdi yapacağız, bize inanın” diyor. Bizi inandırmak için de daha şehir merkezlerinde molozlar ortada dururken ve sevdiklerinin cenazelerine bile kavuşamayan insanlar varken sahte temel atma törenleri yapıyor.
24 Martta Hatay’da Erdoğan’ın canlı bağlantıyla katıldığı yeni devlet hastaneleri ve konutlar için temel atma töreni yapıldı. Törende, 10 Mayısta Defne, İskenderun ve Antakya’da toplam 1500 yataklı üç devlet hastanesinin açılacağı ve hastanelerin çelik yapı olacağı iddia edildi. Ancak sonradan çekilen görüntülerde birkaç metrekarelik bir alana demir platform koyulduğu, üzerine de beton döküldüğü anlaşıldı. İktidar sözcüleri ve proje yetkilileri bunu “temsili tören” diye aklamaya çalışıyorlar. Bu manzara tek adam rejiminin nasıl çürüdüğünün çarpıcı bir örneğidir. “İşe koyulduk, çalışıyoruz, bizden başkası bu şehirleri yeniden kuramaz” algısı yaratmaya çalışan rejimin sahte temel atma törenlerinden medet umacak kadar acze düştüğünün göstergesidir.
Tek adam rejimi 3 gün boyunca deprem bölgesine bile gidemedi. Daha o bölgedeki insanların barınma ve tuvalet sorunları bile çözülmedi. Depremden sonra sel de felakete dönüştü. AFAD’ın kurduğu çadır kentleri sürekli su basıyor. Bütün bunlar öfkemizi daha da büyütüyor. Tek düşündükleri iktidarları ve kasaları olanlar toplumun bağrında biriken ve 6 Şubat depremleriyle taşan öfke selinin altından kalkamayacaklar. Türkiyeli emekçiler yaşanan felaketin ve sonrasındaki utanmazlığın, “asrın kötülüğü”nün hesabını mutlaka soracaklar! Bu büyük felaketin sorumlularından hesap sormak için 1 Mayıs’ta alanlarda olmalı, 14 Mayıs seçimlerinde ise kesin bir şekilde “tek adam rejimine hayır” demeliyiz.
Zamanın Yeleleri Kimin Elinde?
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
- Kredi Kartları Taksitlerinden Kurtuluyoruz!
- Dayanışmamızı Yok Etmek İsteyenlere İnat, Buradayız!
- “Ah” Etmeyelim, Birbirimize Bir Söz Verelim
- Felaketlerden Dayanışmayla Kurtuluruz
- Unutma, Örgütlen, Hesap Sor!
- Depremin Yıldönümünde Yükselen Sesler: Unutmak, Affetmek Yok!
- Hesap Sormazsak Aynı Acıları Yaşamaya Mahkûmuz!
- 6 Şubat 2023’ün Ardından
- 6 Şubat Depremlerinin Birinci Yılı: Asrın Kötülüğünü Unutma, Unutturma!
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- “Depremin Yaraları Sarılıyor” mu?
- Depremi Yaşadık, Cehennemi Yaşıyoruz!
- 6 Şubat, UİD-DER’le Tanışmam ve Sonrası
- “Bu Yaş Bu Çimeni Büyütür!”
- Gitmedik, Buradayız, Direniyoruz!
- Saraylıların İç Burukluğu!
- 1 Mayıs’ta Buluşalım Depremin Hesabını Soralım!
- Sahte Temel Atma Törenleri Neyin Acizliği?
- Kader Değil Felaket!
- Ben Hatay’dan Güneş
- Gösteriş İçin Değil Depremzedeler İçin!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...