Buradasınız
Gençlik Sorunlarına Duyarsız Kalmıyor!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Dünyanın birçok ülkesinde işçi ve emekçiler yoksulluğa, işsizliğe, ekonomik krizin yakıcı etkilerine karşı sokaklarda, meydanlarda! Kapitalist sömürü sisteminin yakıcı sonuçları elbette ki işçi sınıfının gençlerini de derinden etkiliyor. Yoksulluk ve işsizlik gençlerin büyük çoğunluğunu çıkışsızlığa sürüklüyor. Ancak çağının sorunlarına duyarsız kalmayan ve dünyanın dört bir yanında mücadele alanlarındaki yerini alan gençlerin sayısı da her geçen gün artıyor!
8 Kasımda Fransa’da 22 yaşında bir üniversite öğrencisi maddi sıkıntılar sebebiyle kendisini ateşe verdi. İntihar girişiminden önce sosyal medya hesaplarından yaşadığı maddi sıkıntıları paylaşan öğrenci, bu sorunlardan egemenleri ve onların politikalarını sorumlu tuttu. Bu olayın ardından Fransa’nın 40 farklı üniversitesinden öğrenciler çeşitli protesto gösterileri gerçekleştirdiler. “Güvencesizlik Öldürür!” diyen üniversiteli gençler, burs miktarlarının arttırılmasını ve burslardan yararlanma koşullarının iyileştirilmesini talep ettiler. Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsünün verilerine göre, Fransa’da öğrencilerin yüzde 20’sinden fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Her iki üniversite öğrencisinden biri okurken çalışmak zorunda kalıyor. Ekonomik krizle birlikte bu sayılar her geçen gün daha da artıyor. Kapitalist sistemin kendilerine bir gelecek vaat etmediğini bilen gençler protesto gösterilerinde “Kahrolsun Kapitalizm!” sloganları atıyor.
Yunanistan’da gençler ve işçiler, 17 Kasım’da Politeknik Direnişinin yıldönümünde sokaklara döküldü. Ülkede 1967’de darbe olmuş ve faşist cunta yönetime el koymuştu. 14 Kasım 1973’te Atina Teknik Üniversitesi öğrencileri cuntaya karşı bir mücadele başlattılar. Üniversiteyi işgal ederek direnişe geçtiler. Eylem diğer üniversitelere de yayıldı ve ardından Yunanistanlı işçi ve emekçiler de meydanlara çıkarak faşist cuntaya karşı mücadele başlattı. Gençlerin ve işçilerin mücadelesi karşısında büyük korku yaşayan zalim cunta rejimi orduyu gençlerin üzerine saldı. 17 Kasım sabahı tanklar üniversitenin kapılarına dayandı. Askerler yüzlerce genci katletti, binlerce genci yaraladı. Ancak Yunanistanlı işçi ve emekçiler Politeknik öğrencisi gençlerin çağrısına uydular ve faşizme karşı mücadele ederek 1974 yazında cuntayı devirdiler. Politeknik öğrencilerini ve cuntaya karşı yürütülen destansı mücadeleyi unutmayan Yunanistan halkı bu yıl da on binler olup meydanlarda yürüdü. Atina’da 20 bin kişi, Selanik’te ve Patras’ta binlerce kişi faşizme, ırkçılığa ve siyasi iktidarın işçi düşmanı politikalarına öfkesini ortaya koydu.
Hindistan’da üniversite öğrencileri yurt ücretlerine gelen %150 zamma karşı mücadele içindeyken, Kolombiya’da öğrenciler eğitime daha fazla bütçe talep ediyorlar. Lübnan’da, Şili’de, Ekvador’da, İran’da ve daha pek çok ülkede öğrenciler mücadele alanlarında yerlerini alıyorlar. İşçi ve emekçilerle omuz omuza kapitalist sistemin doğurduğu yakıcı sorunlara karşı mücadele ediyorlar. Şili’de işçi sınıfı geniş kapsamlı eylemler yapıyor. Meydanlarda mücadele şiirleri ve şarkıları okunuyor. Gençler de bu eylemlere kitlesel bir şekilde katılarak Víctor Jara’nın şarkılarını söylüyorlar. Meydanlarda Venceremos (biz kazanacağız) şarkısı yankılanıyor:
Yırtıyor fırtına sessizliği
ufuktan bir güneş doğuyor
gecekondulardan geliyor halk
tüm Şili türküler söylüyor.
Deprem Değil Rant Yıkar!
Eğitim Emekçileri Ankara’da Buluştu
- Depremin Yaraları Kanamaya Devam Ediyor
- Ne Kadar Vergi Veriyoruz, Karşılığında Ne Alıyoruz?
- Dert Bizde Derman Ellerimizde, Birliğimizdedir!
- İşçi Dayanışması 195. Sayı Çıktı!
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Sendikal Örgütlülük Kâğıt Üstünde Kalmasın
- Tarihin Bir Yankısı: Sınıfına İnan, Gücüne Güven!
- Bu Fikirleri Kimler Üretiyor?
- Kamuda Tasarruf Paketinden Payımıza Düşenler
- Kapitalizm Yıkılmadan İnsanlık Nefes Alamaz!
- İşçi Dayanışması 194. Sayı Çıktı!
- Bir Müthiş Bahtiyarlık: “Anlamak Gideni ve Gelmekte Olanı”
- Bir Şarkının İzinden: Bir Yere Gitmiyoruz!
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- İşçi Sınıfının Mücadele Saflarını Güçlendirelim
- İşçi Dayanışması 193. Sayı Çıktı!
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- Hayat Pahalı Ama Hayatımız Çok Ucuz!
- Nasırlı Ellerin Yumruğu Bugün!
- Kariyer Gelişim Masallarıyla Geleceği Çalınan Gençler
- Bir Şarkının İzinden: Bir Yere Gitmiyoruz!
- “Neyin Yoksa Ondan Sakın Vazgeçme Oğlum”
- Yarına Gidenler, Yarınlar İçin Mücadele Edenler
- “Yarın Ölmek Dün Ölmekten Daha Saçma”
- Okuyan Bir İşçi Soruyor
- Uyanmak İstiyoruz Güzel Bir Sabaha
- Koca Yusuf’tan Köroğlu’na, Onlardan Bize Kalan
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Greve Hazırlanırken Sohbetler
- Fırtınalar Yaratan Kelebekler!
- Sömürü Çarklarında Kaybolan Genç Yaşamlar
- MESEM: “Genç Eller” Üretiyor, Patronlar Sömürüyor!
- Sorunlarımız Ortak, Peki Ya Mücadelemiz?
- “Aman Çocuğum Sağa Sola Bulaşma” mı?
- “Enflasyon Canavarı”nı Üzerimize Salan Kim?
- Bir İlmek de MESEM Çıraklarından
- KYK Yurtlarında Ölmek İstemiyoruz!
- Bu Düzeni Yıkmak Boynumuzun Borcu
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...