Buradasınız
Patronların Oyununa Kanmamak İçin UİD-DER’e
Tuzla’dan bir grup depo işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Otomotiv yedek parça deposunda çalışan işçileriz. Pandemi sürecinde elleri rahatlayan diğer patronlar gibi çalıştığımız lojistik firmasının patronu da bu süreci fırsata çevirenlerden. Lojistik firmalarını duymuşsunuzdur, işçi sirkülasyonu çok olur. Maaşlar geç yatırılır, mesailer elden verilir, taşeron ve yevmiyeci işçi çalıştırılır, kıdem tazminatı hakkı doğmadan işçiler işten çıkarılır… Hak gaspları listesini daha da uzatabiliriz.
Haftanın yorgunluğu üzerimizde birikmiş, son saatlerimizin bitmesini beklerken müdür birlikte çalıştığımız bir arkadaşımızı odasına çağırdı. Tüm çalışanlar olarak arkadaşımızın dönmesini merak içinde bekledik. Arkadaşımız yanımıza geldiğinde ücretsiz izne çıkarıldığını öğrendik. Müdür arkadaşımıza ücretsiz izin kâğıdını imzalattıktan sonra “kendine iş bul” demiş. İşçi çıkarmak yasak olduğu için bir ay sonra işten çıkarılacak. Arkadaşımız tazminat hakkını istediğindeyse müdür işi arsızlığa vurarak, “nasıl olsa bir açığını bulur tazminatsız çıkartırız” demiş. Ayrıca ücretsiz izni arkadaşımızın kendisi istiyor gibi bir belge düzenlenmiş. Bu arkadaşımız İngilizce işletme bölümünden dereceyle mezun olmuş, İş Hukuku dersi almış olmasına rağmen çaresizlik içinde müdürün oyununa gelmişti. Arkadaşımızın işsiz kalmasına ayrı, müdürün oyununa gelmesine ayrı üzüldük. Bu olayla birlikte bir kez daha UİD-DER’de haklarımızı ve boyun eğmemeyi öğrendiğimiz için kendimizi şanslı hissettik.
Buna benzer pek çok örneğe şahit olmuşuzdur. Bugün fona devrederek kıdem tazminatımızı elimizden almak isteyen hükümet, işçileri kandırmak için bu tip örnekleri kullanıyor. “İki gün çalışan bile kıdem tazminatı alabilecek” diyor. Bizi işten tazminatsız atmak için açığımızı arayan patronlara her türlü teşvik ve desteği veren, işten atmaları gerçekten yasaklamak yerine 1-2 ay öteleyen, yasalara uymayan patronlara komik cezalar getiren hükümet mi gerçekten iki gün çalışana kıdem tazminatı verecek? Sermaye sınıfının temsilcileri “işçiler lehine yapıyoruz” laflarını dillerinden düşürmezler ama bizlerin yararına bir yasa çıkartırlar mı? Biz mücadeleyle kazanmadığımız sürece, hayır! Tazminatımıza göz diken, türlü dalavereler, oyunlar çeviren patronlara ve onların hükümetlerine güvenmiyoruz, inanmıyoruz. Biz UİD-DER’li işçiler olarak bu oyuna gelmeyeceğiz. Kıdem tazminatımız bizim iş güvencemizdir. Geçmiş işçi kuşaklarının yürüttüğü çetin mücadelenin mirası olan kıdem tazminatı hakkımızı patronlara kaptırmamak için mücadelemizi UİD-DER’le büyüteceğiz.
- Depremin Yaraları Kanamaya Devam Ediyor
- Ne Kadar Vergi Veriyoruz, Karşılığında Ne Alıyoruz?
- Dert Bizde Derman Ellerimizde, Birliğimizdedir!
- İşçi Dayanışması 195. Sayı Çıktı!
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Sendikal Örgütlülük Kâğıt Üstünde Kalmasın
- Tarihin Bir Yankısı: Sınıfına İnan, Gücüne Güven!
- Bu Fikirleri Kimler Üretiyor?
- Kamuda Tasarruf Paketinden Payımıza Düşenler
- Kapitalizm Yıkılmadan İnsanlık Nefes Alamaz!
- İşçi Dayanışması 194. Sayı Çıktı!
- Bir Müthiş Bahtiyarlık: “Anlamak Gideni ve Gelmekte Olanı”
- Bir Şarkının İzinden: Bir Yere Gitmiyoruz!
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- İşçi Sınıfının Mücadele Saflarını Güçlendirelim
- İşçi Dayanışması 193. Sayı Çıktı!
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- Hayat Pahalı Ama Hayatımız Çok Ucuz!
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Kıdem Tazminatı Hakkımız Egemenlerin Ağzını Sulandırıyor
- “Olmaz Öyle Şey”
- Sendika Biziz!
- Engel Olduk, Yine Olabiliriz!
- Su Uyur Düşman Uyumaz
- Kötü Gün Dostu Kıdem
- Patronların Oyununa Kanmamak İçin UİD-DER’e
- Kıdem Tazminatı Bize Mirastır
- Sağlıklı ve Güvenli Çalışma İçin Kıdem Tazminatına Sahip Çık
- Kıdemden Elinizi Çekin!
- Kıdem Tazminatı Sınıfımızın Bize Mirasıdır
- Kıdem Tazminatımızın Patronların Cebine Girmesine İzin Vermeyeceğiz!
- Gebze Sendikalar Birliği: Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!
- Kıdem Tazminatı Maliyet Değil Haktır!
- İçimiz Isınır mı?
- Dün Ayağa Kalkmışlardı, Peki Ya Bugün?
- Kıdem Tazminatını Gasp Ettirmeyelim
- Burjuva Medyanın Dezenformasyonlarına Kanmayalım!
- Kıdem Tazminatı: Yalanlar ve Gerçekler!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...