Buradasınız
Doların Artışının Bedelini Sağlığımızla Ödüyoruz
Pendik’ten bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bakan Berat Albayrak katıldığı televizyon programında gazetecinin, “dolar yükselince telaşlanıyorum; endişelenmeli miyiz?” sorusuna “dolarla mı maaşınızı alıyorsunuz?” şeklinde akıllara durgunluk veren bir cevap verdi. Dolardaki artışla beraber yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz her şeyin fiyatı almış başını giderken nasıl olacak da biz ay sonunu nasıl getireceğiz diye telaşlanmayacağız? Hayat pahalılığı bu kadar artmışken nasıl olacak da biz işçi-emekçiler telaşsız, kaygısız ve yarınları güven içindeymişiz gibi huzurlu olacağız? Patronlar sınıfı ve siyasi iktidar krizin bedelini biz işçi sınıfına ödetirken yaşam koşullarımızın günden güne çekilmez hale geldiğinin bal gibi de farkındalar. Ama yaşadığımız sorunlar karşısında biz işçileri tepkisiz hale getirmek için kandırmaya, oyalamaya çalışıyorlar akılları sıra.
Maaşımızı dolarla almıyoruz ama iğneden ipliğe her şeyin fiyatı artıyor. İşyerindeki arkadaşımın başından geçenler tam da bunu somutluyor. Arkadaşım dişçiden ecel gibi korkan bir kadın. Daha dişçi lafını duyunca bile yüzü korkudan bir tuhaf oluyor. Neyse, diş ağrısına dayanamayıp yıllık izindeyken paşa paşa dişçinin yolunu tutmuş. Doktor muayene etmiş ve implant yapılması gerektiğini söylemiş. Doktor, “yerli ve ithal implant var. Ama ben daha iyi olduğu için hastalara ithal implant kullanıyorum. Sizin dişlerinizin yapımı 21 bin lira tutuyor” demiş. Arkadaşım ve eşinin ağzı açık kalmış, kocası “arabayı satsak ancak yaptırabiliriz” demiş. Bunun üzerine doktor “şu an dolar yüksek olduğu için ben de şimdi yaptırmanızı tavsiye etmem. Biraz düşsün o zaman yaptırın” demiş. Bunun üzerine bakanın “dolarla mı maaşınızı alıyorsunuz?” dediğini hatırlatınca arkadaşım öfkeyle, “dalga mı geçiyorlar? Zaten sorun da maaşımızı dolarla almamamız. Her şeyin fiyatı almış başını gidiyor” dedi ve sohbetimiz devam etti.
Evet, maaşımızı dolarla almıyoruz ama en can yakıcı ihtiyacımız olan sağlık giderlerimizi bile karşılayamıyoruz. Bugün dolardaki artış nedeniyle birçok hastalığın ilacı ithal edilemiyor. Egemenler biz işçiler için tedavi olanaklarının önünü kapatarak bedel ödetiyorlar bize. Milyonlarca işçi, sağlıktan gıdaya en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz haldeyken egemenlerin yalanları, aldatmacaları boşunadır.
Ağam Bizimle Eğlenir!
Pes Artık Be Kardeşim!
- Biz Bu Masalları Ayaküstü Çok Dinledik
- Ekonomik Sorunların Kaynağı Bulundu: İşçi ve Emekçiler!
- Vergiler Patronlardan Kesilsin!
- Soğanı Bile Lüks Hale Getiren Bu Rejim Gitmeli!
- Bakandan Dâhiyane Buluş: Kış Tatili!
- Bizim Yoksulluğumuz, Onların Yalanları Büyüyor
- Nasıl Küçüldük, Kimi Büyüttük?
- Bir İşçi Çocuğunun Gözünden Hayat Pahalılığı
- “2023’ü Beklerken” Neler Oldu?
- Zamlardan Haberi Olmayanlar da Var!
- Enflasyonu Asgari Ücret Zammı mı Arttırıyor?
- Büyüdüğümüzü Hissedebiliyor musunuz?
- Evsiz Kalmak mı Mücadele Etmek mi?
- Ekmeğimizi Büyütmek İçin!
- Haklı Olan Biziz!
- İktidarın Enflasyon Masalı
- Yağa Neden Zincir Vuruluyor?
- Yüksek Elektrik Faturalarına Tepkiler Sokaklara Taştı
- İşten Çıkarma Yasağı Sona Erdi, Saldırılar Başladı!
- Doların Yükselmesi Bizi İlgilendirmez mi Dediniz?
- “İstanbul’da Mezar Yeri Alamayız”
- Battaniyelere Değil Sınıfımıza Sarılalım
- Sağlıksız Gıdalara Mahkûm muyuz?
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- Hani Bu Topluma Güven Olmazdı!
- Sabancı’nın Mutlu Yaşam Sırları
- Rahat Yaşamın Sırrı
- Kent Ekmek Kuyruğu: “Ben Öyle İstediğim İçin”
- Sistem Ne Ölümüze, Ne de Dirimize Saygı Duyuyor!
- “7 Kitap, 7 Defter, 1 Litre Su, Yarım Ekmek”
- Siz Kimi Taşıyorsunuz Sırtınızda?
- Yalanlara Değil Birleşmeye İhtiyacımız Var
- Kupona ve Kuraya Bağlanan Umutlarımız
- “Artık Kiracı Kalmaz”, TOKİ’ye Hücum!
- Yoksulluk Utanılacak Bir Şey Değil!
- İşçi Aileleri ve Kreş Çilesi
- Yaz Tatilinde Kriz Var!
- “Yok mu Arttıran?”
- Bakan Nebati’den “Işıl Işıl” Yorumlar ve Uçurumlar
- “Nehir, Nehir, Çocuğumu Geri Verin!”
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...