(25.06.2008) Gebze’de bulunan Uzel fabrikasında işçiler 3 aydır ücretlerini alamıyorlar. Bu yüzden işçiler her gün fabrikaya gidip kart basıp oturma eylemi yapma kararı aldılar.
(30.06.2008) Uzun zamandır ölümleri ile adını sıkça duyduğumuz tersane işçilerinin yaşam koşulları da aynen çalışma koşulları gibi şansa bırakılmış bir durumda. Bizler Aydınlı temsilciliğinden UİD-DER’li deri ve tersane...
(30.06.2008) Anadolu yakasında büyük bir matbaada çalışan bir işçiyim. Matbaa fabrikasında biz işçilerin yaşadığı ortak sorunlardan biri, “işçi sağlığı” önlemlerinin alınmamasıdır. Matbaa sahiplerinin umurunda olmayan...
(30.06.2008) Geçtiğimiz pazar günü UİD-DER’in Aydınlı temsilciliğinde düzlenen “Köle İbrahim Tuhaf Konuşuyor” adlı işçi tiyatrosuna Kocaeli Üniversitesinden öğrenciler olarak katıldık.
(30.06.2008) Bunların hepsi UİD-DER varolduğu için oldu. Ben de kuzu kuzu hiçbir hak talep etmeden sessizce çıkıp gidecektim, belki aylarca işsiz kalacak ve bir sürü sorun yaşayacaktım. Şu an hâlâ çalışıyorum ve iş...
İnsanlar sokaklarda aç, işsiz, evsiz. Binlerce insan bu şekilde yaşamaya çalışıyor; ne evleri var, ne işleri, ne de yiyecek ekmekleri var. Uzunca kuyruklar oluşturmuş insanlar,...
(30.06.2008) Bizden önceki işçi kuşaklarının mücadele ederek aldıkları hakları, bizim örgütsüzlüğümüz ve sessiz kalışımız yüzünden patronlar bir bir elimizden alıyorlar. Fabrika ve iş hayatına başlayalı henüz iki yıl...
(24.06.2008) 24 Haziran günü saat 11.30’da Saraçhane parkında toplanan DİSK’e bağlı Genel- İş sendikası 1 Nolu şubede örgütlü Fatih belediyesi işçileri, grev kararını belediyeye asmak üzere yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş...
(23.06.2008) E- Kart işçilerini grevlerinin 8. gününde ziyarete gittik. 16 Hazirandan beri E-Kart fabrikasının ön ve arka giriş kapılarında Türk-İş’e bağlı Basın-İş sendikasının “Bu İşyerinde Grev Var” pankartları asılı...
(22.06.2008) Gebze’den UİD-DER’li işçiler olarak direnişteki Unilever taşeron işçilerini ve grevdeki Eczacıbaşı-E Kart işçilerini ziyaret ettik. Bu vesileyle, İşçi Dayanışması bültenimizin Haziran sayısını da dağıtma...
(26.06.2008) Güney Kore’deki grev dalgası kapitalist ekonomiyi derinden etkiliyor. Grev dalgası ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarında şalterlerin inmesine yol açtı. Her akşam yüzbinlerce işçi artan akaryakıt fiyatlarını...
(20.06.2008) 16 Haziran grevine katıldığı için işten atılan tersane işçisi Niyazi Tepeli, yaptığı basın açıklaması ile 4 gündür sürdürdüğü greve son verdi. Tepeli hukuki yollarla mücadelesini sürdüreceğini belirtti.
(22.06.2008) Bu pazar çocuklar ve ebeveynleri evlerinden büyük bir hevesle çıktılar. Aileleri ile birlikte UİD-DER’in İşçi Tiyatrosunu izlemek için Aydınlı Temsilciliğine doğru yola koyuldular. Her biri “başına bir taş...
(23.06.2008) 22 Haziran Pazar günü UİD-DER’in Aydınlı temsilciliğinde “Köle İbrahim Tuhaf Konuşuyor” adlı tiyatro oyunu gösterildi. UİD-DER İşçi Tiyatrosu’nun düzenlediği oyunu Gülsuyu ve 1 Mayıs Mahallelerinden de gelen...
(20.06.2008) UİD-DER Aydınlı Temsilciliğinde, 15 Haziranda, “15-16 Haziran Genel Direnişi” konulu bir seminer düzenledik. Seminerde, sinevizyon eşliğinde sunum yapan arkadaşlarımız, 15-16 Haziran 1970’te İstanbul ve...
(24.06.2008) Derneğimiz UİD-DER’in bu hafta düzenlediği ve 1929 krizini anlatan belgesel filmde de bizlere o günlerde yaşananlar, yine o dönemin insanlarının anlatımıyla aktarıldı. Kriz sonrası bir anda değişen...
(17.06.2008) Gebze Organize Sanayi Bölgesinde kurulu olan Eczacıbaşı E-Kart fabrikasının 19 işçisi 16 Haziran pazartesi günü saat 16:00 itibariyle greve çıktı. Banka kartı üreten 120 işçinin çalıştığı fabrikada Türk-İş’e bağlı Basın-İş sendikası örgütlü bulunuyor.
(20.06.2008) Arçelik Çayırova tesislerinde bir taşeron şirkete bağlı olarak yükleme boşaltma bölümünde çalışan ve 2 Ocakta fabrika önünde direnişe geçen işçilerin mücadeleleri 170. gününü geride bıraktı.
(15.06.2008) Gebze’de Çelik-İş sendikasında örgütlü bir metal işçisiyim. Çalıştığım fabrikada, tüm fabrikalarda da yaşandığını düşündüğüm bir olaya tanık oldum. Bu olay patronların işçilere uyguladığı baskı ve yıldırma...
(16.06.2008) Patronlar sınıfının işçi sınıfına dönük saldırıları bugün azalmamış aksine katmerleşmiştir. Sendikal, ekonomik ve sosyal haklara yapılan saldırılara ve dünyayı ateş topuna dönüştürmek isteyen patronlar...
(17.06.2008) Düzmeşe piknik alanında UİD-DER farkı vardı. Çevredeki insanların tepkileri olumluydu. Piknik alanına gelen piknikçiler UİD-DER’in programını izlemek istediklerini ve dernek hakkında bilgi almak...
(21.06.2008) Tuzla’da işçi ölümlerinin ardı arkası kesilmezken, sermaye hükümeti ve tersane patronları, sorunu geçiştirmek için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar. Erdoğan, sözde iş kazalarına çözüm bulmak üzere...
(20.06.2008) 2008 Çin olimpiyat oyunları yaklaşırken sponsor olarak milyonlarca dolar harcayan uluslararası spor giyim tekelleri, fabrikalarında sefalet ücretleri ile çalıştırdıkları işçileri uzun saatler boyunca fazla...
(18.06.2008) Rusya’daki Nestle fabrikası işçileri 2007 yılı Aralık ayından bu yana toplu sözleşme hakları için mücadele ediyorlardı. Nestle’nin Rusya’daki yöneticileri Moskova’daki fabrikada çalışan 1000’e yakın işçiyi temsil eden sendika ile ücretler konusunda pazarlık etmeyi reddediyorlardı.
(21.06.2008) Patronlar bu örgütsüzlük koşullarında geçirdikleri yasalarla beraber elleri kolları rahat, işçileri alabildiğine sömürüyorlar. İş yasalarında yazanlarla gerçek hayatta uygulananlar arasındaki farkı hepimiz...
(17.06.2008) Geçtiğimiz Pazar günü UİD-DER’in Bostancı temsilciliğinde 15-16 Haziran Genel Direnişini anlatan etkinliğe katıldım. Ve şunu anladım ki tarihimizi bilmek, öğrenmek ve öğretmek biz genç kuşakların bu...
(16.06.2008) UİD-DER Bostancı Temsilciliğinde 15-16 Haziran Genel Direnişini anlatan etkinliğe katıldım. Etkinlik slâyt gösterimi, işçi korosu ve şiirlerle birlikte 15-16 Haziran öncesi Türkiye ve dünyada yaşanan işçi...
(20.06.2008) Bugün dünyanın neresine gidersek gidelim işçilerin çalışma koşulları, yaşadığı sorunlar birbirinden hiç de farklı değil. Çünkü bugün kapitalist sistemin girmediği yer yok. Biz işçiler de bu sistemin bizim...
(01.06.2008) Patronların hizmetkârı AKP hükümeti, işçi sınıfının kazanılmış haklarını birer birer gasp ediyor. SSGSS sürecindekine benzer bir işçi tepkisiyle de karşılaşmayan AKP hükümeti, İstihdam Paketi adı altındaki patronlara kıyak paketini tereyağından kıl çeker gibi Mecliste yasalaştırdı.
(19.06.2008) 16 Hazirandan itibaren 22 işçi, “fabrikada huzursuzluk yaratmak”, “işçileri kışkırtmak” ve “terör eylemleri düzenlemek” gibi gerekçelerle işten atıldı. Fabrikada iki kişinin yan yana durmasına, konuşmasına...
(20.06.2008) Ankara Sincan Organize Sanayi bölgesinde, Tega Mühendislikte 7 Şubat günü başlayan grev 4 ayı aşkın süredir devam ediyor. Tega grevi süresince yaşananlar, ‘80 sonrası işçi sınıfının elinden alınan hakların, patronlar sınıfının işçiyi azgın sömürüsünde elini nasıl rahatlattığının pek çok örneğini...
(20.06.2008) Bizler iplik fabrikasında çalışan bir grup işçiyiz. Dikiş, nakış, dantel ve örme iplikleri üretilen fabrikada yıllardır binlerce işçi çok düşük ücretlerle çalıştırılıyor. En eski işçilerin ücretleri bile...
(20.06.2008) Sigortamız yapılıyor gerçi ama artık sigortanın da fazla yararı kalmadı. Geçenlerde işçi arkadaşlardan biri uzun zamandır yürüyemeyen çocuğunun ameliyatla yürüyebileceği müjdesini aldı. Fakat bunun bir...
(20.06.2008) Bir Pazar gününü sıradanlığından çıkarıp, tüm coşkusuyla dayanışmanın, sınıf bilincinin ve bu bilincin yarattığı tüm değerlerin etrafında sıralanıp düştük yine yollara... Yaşadığımız düzenin tüm içi boş,...