Buradasınız
UİD-DER Kadın Komitesi: Korkuya Teslim Olmuyoruz, 1 Mayıs Ruhunu Yaşatıyoruz!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Emekçi kadın kardeşlerimiz,
Biz tarihi mücadelelerle dolu büyük bir sınıfın, işçi sınıfının kadınlarıyız. İşçi sınıfını sömürerek ayakta duran patronlar sınıfına karşı nice mücadeleler vermiş cesur emekçi kadınlarız. Bizleri sömürenler yoksulluğa, adaletsizliklere, haksızlıklara, eşitsizliklere baş kaldırmamızı engellemek için bizi aldatmaktan, sınıfımıza zulmetmekten, zamanı korkuya boğmaktan geri durmamışlar hiçbir zaman. Ama biz de defalarca heveslerini kursaklarında bırakmışız sömürücü egemenlerin! Asla boyun eğmemişiz kötülüğün saltanatına!
Biz geçmişten bugüne en zorlu zamanlarda mücadele ederek karanlıktan çıkmayı başaran, egemenlerin sömürü düzenini defalarca sallayan, kralları, bezirgânları tahtlarından indiren, nice devrimler yapmayı başarmış bir sınıfın parçasıyız. 1871 yılında Parisli işçiler iktidarı ellerine aldıklarında en ön saflarda emekçi kadınlar vardı. 1886’da İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ı bizlere armağan eden, kazanımla sonuçlanan 8 saatlik işgünü mücadelesini veren işçilerin arasında da emekçi kadınlar vardı. 1917’de Rusya’da Çarlığı yıkan işçi devrimini başlatan, emekçi kadınların 8 Mart eylemiydi. Bu topraklarda 15-16 Haziran 1970 büyük işçi direnişinde on binlerce işçi sokaklara döküldüğünde en ön saflarda yürüyen, asker barikatlarını yarıp geçen işçilerin arasında yine emekçi kadınlar vardı.
Geçmişten bugüne defalarca karanlığa boğmak istediler bizi, her seferinde ayağa kalkmayı, aydınlığa çıkmayı başardık. Pes etmedik, mücadeleden vazgeçmedik. Bugün sahip olduğumuz hakları biz erkek işçi kardeşlerimizle birlikte tırnaklarımızla kazıyarak, zorlu mücadelelerle elde ettik. Bugün de zamanı korkuya boğmak istiyorlar. Egemenler kapitalist sistemin büyük krizinin faturasını biz işçi ve emekçilere ödetmek için koronavirüsü bahane ederek haklarımıza saldırıyorlar. Bizi “gözle görünmeyen, çok tehlikeli bir düşman”la korkutarak evlerimizde kalmaya zorluyorlar. Bu arada evde kalan emekçi kadınların iş yükünün daha da ağırlaşması, evlerin kapalı kapıları ardında kadına yönelik şiddetin büyümesi, ücretsiz izne çıkarılan, işten atılan emekçi kadınların sayısının artması ve giderek büyüyen yoksulluk ve sefaletimiz onların umurunda değil. Umurlarında olan tek şey sorunlarımız ve sefaletimiz büyürken koronavirüs korkusunu diri tutarak evlerimizden çıkmamızı engellemeyi başarmaktır.
Yakın zamana kadar dünyanın pek çok ülkesinde en önde emekçi kadınlar ve gençler olmak üzere sokaklarda olan milyonlarca emekçiyi “virüs var” diyerek evlerine gönderdiler. Şimdilik bunu başardılar, ama şimdilik. Düne kadar Fransa, Hindistan, Şili, Sudan, İran, Irak, Endonezya, ABD ve dünyanın dört bir yanında daha pek çok ülkedeki milyonlarca işçi buhar olup uçmadı, bir yere gitmedi. Türkiye’de “grev” diye haykıran öfkeli metal işçileri, geçtiğimiz yıl 1 Mayıs mitinginde coşkuyla yerini alan yüz binlerce emekçi de bir yere gitmedi. Hâlâ buradalar! Egemenler istedikleri kadar korku atmosferinin içinde tutmaya çalışsınlar bizi. Biz geçmişimizden de bugünümüzden de biliyoruz bu korku atmosferini defalarca nasıl yarıp geçtiğimizi. Daha dün Sudan’da emekçi kadınların cesareti korku atmosferini ezip geçmedi mi? Sudanlı emekçiler bir ağızdan “mermi değil, sessizlik öldürür” diye haykırmıyorlar mıydı? Hiç şüphemiz yok ki, emekçiler yeniden sokaklara çıkacak ve bu kez “virüs değil, sessizlik öldürür” diye haykıracaklar.
Biz emekçi kadınlar da tıpkı bizden önceki işçi kardeşlerimiz gibi korkuya teslim olmayı reddediyoruz. Kapitalizmin tüm kötülüklerine karşı bizim panzehirimiz dayanışmamız ve örgütlülüğümüzdür. Biz, birbirimize evlerimizin kapısını kapatmayı reddediyoruz. Dayanışmamızı büyütmek için el ele veriyoruz. Yarattıkları korku atmosferinin tozu dumanı arasında 1 Mayıs ruhunun unutturulmasına izin vermiyoruz, vermeyeceğiz! Bugüne takılıp kalmayacak, erkek işçi kardeşlerimizle birlikte 1 Mayıs ruhuyla dayanışmamızı büyütmeye, örgütlenmeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz! Gelecek güzel günlere olan umudumuzu ve inancımızı yok etmeyi başaramayacaklar. Bin kez korkuya boğsalar da zamanı, bitmeyecek zulme karşı kavgamız! Zalimliğe, adaletsizliğe, eşitsizliğe karşı kavgamız sürüyor ve sürecek, yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!
Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın İşçilerin Dayanışması!
Emekçi Kadınlar 1 Mayıs Ruhuyla Mücadelede Önde!
- “Kendimiz İçin Yürüdük…”
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- Emekçi Kadın Mücadeleyle Güzelleşir
- Emekçi Kadınlar Haydi 1 Mayıs’a!
- Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- Dünden Bugüne Barış ve Adalet Özlemimiz İçin
- Mücadelenin Adıdır Kadın
- Ekmeğe Zam Yapılırsa
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- Mücadelemizin Sembolü 8 Mart
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- Bir Ana ile Tanışmak…
- Emekçi Kadınlar Savaşı Durdurmak İstiyor Ama Nasıl!
- Boyun Eğmek mi Birlikte Karşı Durmak mı?
- Metal İşçisi Kadınlar Olarak 1 Mayıs’ta UİD-DER’leyiz
- Çocuklarımızın Geleceği İçin Haydi 1 Mayıs’a
- New York’lu İşçiler: Mayıs Ayında Kira Ödemiyoruz!
- Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın Örgütlülüğümüz!
- Dünyada 1 Mayıs: Yasaklara, Baskılara İnat Mücadele!
- Sendikalardan 1 Mayıs Açıklamaları
- 1 Mayıs Ruhuyla Birleşelim!
- UİD-DER’li Kadınlar 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye
- Bugün 1 Mayıs Kardeş
- Birleşen İşçi Her Zaman Kazanır
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye
- 1 Mayıs’la Umudumuzu Yeniden Kuşandık
- Yaşasın 1 Mayıs!
- UİD-DER Kadın Komitesi: Korkuya Teslim Olmuyoruz, 1 Mayıs Ruhunu Yaşatıyoruz!
- 1 Mayıs Geliyor ve Bir Kahraman Lazım!
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadelemizi ve Dayanışmamızı Güçlendirelim!
- İşten Atmalara ve Ücretsiz İzinlere Hayır!
- Sendikalardan Çağrı: Güzel Günler İçin 1 Mayıs’a!
- Ukrayna Savaşının İkinci Yılı: Ukrayna’dan Gazze’ye Emperyalist Savaşa Hayır!
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- 6 Şubat Depremlerinin Birinci Yılı: Asrın Kötülüğünü Unutma, Unutturma!
- Gazze’de Savaş Büyüyerek Devam Ediyor
- Filistin ve Ortadoğu’da Yangın Büyüyor
- Oylar Emek ve Özgürlük İttifakı Partilerine!
- Ülkeyi Enkaz Yığınına Çeviren Yağmacı Düzene Artık Yeter!
- İşçi Sınıfı 1 Mayıs’ta Asrın Kötülüğüne ve Yağmacı Enkaz Düzenine “Artık Yeter” Diyecek!
- Felaket Göz Göre Göre Geldi: Depremzedeler İçin Tüm Olanaklar Seferber Edilsin!
- Asgari Ücret Görüşmeleri Algı Oyunlarıyla Başladı
- UİD-DER Kadın Komitesi: Kadına Yönelik Şiddetin Kaynağı Kapitalizmdir!
- Savaş Emekçiler İçin Yıkım Demektir! Savaşa Hayır!
- Şimdi Birlik ve Mücadele Zamanı!
- UİD-DER Kadın Komitesi: 1 Mayıs’ta Birlik, Dayanışma ve Coşkumuzla UİD-DER Kortejinde Buluşalım!
- Birlik ve Dayanışma İçinde 1 Mayıs’a!
- İşçi Sınıfının Tek Güvencesi Örgütlü Gücüdür!
- UİD-DER Kadın Komitesi: Emeğin Mücadelesi Emekçi Kadınlarla Büyüyor!
- Asgari Ücret Dört Kişilik Ailenin İhtiyaçlarına Göre Hesaplansın!
- Geleceğini Arayan Gençlik: Yarınlar İçin Mücadele Edelim!
- Sömürüye, Baskı ve Zorbalığa Karşı Gücümüzü Birleştirelim!
- Gevrek “Susamlı Tavuk”
- Koronavirüs Sınıf Ayrımı Yapmıyor mu?
- Salgında İşçi Sağlığı Hiçe Sayılıyor!
- Patrondan Covid-19 Önlemleri
- Koronavirüsle Geçirdiğimiz 9 Ayın Bilançosu
- Maskeye Emanet Edilmiş İşçi Sağlığı ve İşten Atmaların Yeni Bahanesi Maske
- Patronlar Koronavirüsü Tepe Tepe Kullanırken Asıl Faturayı Biz İşçiler Ödüyoruz
- Şantiyede Sözde Korona Önlemleri
- Hayat Eve Sığar mı?
- İşçi Sınıfıdır Bizim Asıl Ailemiz
- Bakan’a mı İnanalım Yaşadıklarımıza mı?
- Adımız Koronalıya Çıktı!
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Sözde Pandemi Önlemleri ve Küresel Açlık
- “Hijyene Dikkat Edin Ama Fazla Su, Sabun, Peçete Harcamayın”
- “Yeni Normal” Koşullarında Öğrencilerin Sınav Maratonu
- Gebzeli İşçiler Koronavirüsün İşçiler Üzerindeki Etkilerini Anlatıyor
- Gebzeli İşçiler Yeni Normali Değerlendiriyor
- Koronavirüsle Yaşamayı Öğrenmeli miyiz?
- Yağlı Ekmekleri Ballandı!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...